Čím dál více lidí cestuje do zahraničí na kratší dobu i několikrát za rok. Dříve se toto privilegium týkalo především zahraničních pracovních cest, ale s příchodem nízkonákladových leteckých společností na český trh se krátkodobé cesty a eurovíkendy začaly týkat i běžných turistů. Krátkodobé cesty vícekrát za rok s sebou ale přináší i nutnost opakovaného zřizování cestovního pojištění. A tak se ve světě, kde téměř každý cestuje se svou platební kartou v peněžence, banky chopily šance rozšířit svou nabídku služeb i o možnost sjednání cestovního pojištění k platebním kartám pro jejich držitele, případně i jejich rodinné příslušníky, na celý rok za malý měsíční poplatek. Na příkladu dvou největších českých bank si ukážeme, jaké cestovní pojištění k platební kartě tyto banky nabízí, jaké pojistné události tento produkt pokrývá a o jakých nejdůležitějších výlukách z pojištění byste měli vědět.
Kdo nabízí cestovní pojištění k platební kartě?
Níže Vám představíme nabídku pojištění dvou největších bank v České republice.
ČSOB
ČSOB jako banka, která spravuje nejvíce peněz na českém trhu, za měsíční poplatek nabízí všem držitelům svých karet vícero variant cestovního pojištění k platební kartě. Klienti můžou volit například mezi variantou „Classic/Classic Family“ či „Extra/Extra Family.“
Cestovní pojištění k platební kartě Classic
Varianty „Classic“ nabízí základní balíček cestovního pojištění (např. pojištění léčebných výloh, pojištění úrazu, pojištění odpovědnosti za újmu atd.) pro celý svět na maximální nepřerušenou délku pobytu 120 dnů.
Cestovní pojištění k platební kartě Family
Varianty „Family“ zahrnují do cestovního pojištění i vaše rodinné příslušníky, a to jednu další dospělou osobu (např. manželku nebo registrovaného partnera) a až tři děti do věku 18 let. Varianta cestovního pojištění „Family“ pro neplnoleté držitele karet zahrnuje dvě dospělé osoby a až dvě děti opět do věku 18 let. Příjemným zjištěním je fakt, že limity týkající se typu „Family“ cestovního pojištění (např. limit 1.5 milionu korun na pojištění léčebných výloh u varianty „Classic Family“) platí pro každého člena rodiny samostatně, a tak se pojištěnec nemusí strachovat tím, že by kumulované léčebné výlohy za celou rodinu limit pojištění přesáhly.
Cestovní pojištění k platební kartě Extra/Extra Family
Varianta „Extra/Extra Family“ nabízí mimo vyšších pojistných limitů i pojištění náhlého přerušení cesty, zmeškání odjezdu (např. při zpoždění vlaku či autobusového spoje, který vám znemožnil nastoupit na zaplacený letový spoj), zpoždění zavazadel či letu, ale i pojištění stornopoplatků při spoluúčasti ve výši 20%.
Před sjednáním pojištění u ČSOB je důležité si být vědom toho, že k jedné kartě nelze sjednat vícero cestovních pojištění, ale naopak lze mít více karet, které budou cestovní pojištění ke kartě za měsíční poplatek zahrnovat. V případě trvalých následků z úrazu či smrti by pak pojistná částka byla vyplácena podle počtu karet pojištěných v rámci cestovního pojištění ke kartě, tedy několikrát.
Česká spořitelna
Banka s největším počtem klientů, kterou je v České republice Česká spořitelna, nabízí nejen cestovní pojištění k platební kartě, ale i cestovní pojištění k účtu. Cestovní pojištění k účtu může být pro mnohé klienty lákavější především kvůli vyšším limitům, které již při variantě „A jednotlivec“ dosahují např. u léčebných výloh 3 milionů korun. Podobně jako u ČSOB existují i varianty rozšířené o vaši rodinu, a to varianta „A+ rodina“ a „B+ rodina“. Nevýhodou u těchto rodinných pojištění je ale především pojištění zavazadel, které má společný limit, a tak se hodnoty pojistných škod kumulují a snadno při pojistné události přesáhnou hodnotu limitu.
Varianty pojištění ke kartě u České spořitelny
Cestovní pojištění ke kartě nabízí Česká spořitelna ve třech variantách, a to „Comfort“, příp. „Comfort Family“, „Exclusive“ a „Gold“, příp. „Gold Family“. Varianty „Comfort“ a „Comfort Family“ jsou pro klienty zajímavé především jejich nižší roční cenou. Varianta cestovního pojištění ke kartě „Comfort“ přijde klienta ročně na 300 Kč, zatímco varianta cestovního pojištění k účtu „A jednotlivec“ klienta přijde na 420 Kč ročně.
Rozsah pojištění
Samotné cestovní pojištění k platební kartě u České spořitelny nabízí velmi podobnou škálu pojištění jako konkurence, a to např. pokrytí léčebných výloh, úrazové pojištění, odpovědnost za škodu či pojištění zavazadel. Verze „Exclusive“ a „Gold“ rozšiřují krytí i na ztrátu cestovních dokumentů, zpoždění zavazadel či zpoždění letu. Za povšimnutí ale stojí i to, že pojištění je u dvou prvních variant sjednáno na max. dobu 90 dnů a teprve od verze „Gold“ je max. délka pobytu 120 dnů.
Celkově je nutné zvážit, co člověk od svého cestovního pojištění očekává, jelikož obě varianty zřízení cestovního pojištění mají svá pro a proti. U cestovního pojištění k platebním kartám u variant „Comfort“ a „Comfort Family“ převažuje levnější cena a vyšší limity úrazového pojištění, ale jejich nevýhodou oproti cestovnímu pojištění k účtu jsou např. nižší limity na léčebné výlohy.
Nejdůležitější výluky cestovního pojištění ke kartě
Jako u každého pojištění je důležité dát si před zřizováním cestovního pojištění k platební kartě pozor na tzv. výluky, tedy případy, které pojištění nepokrývá a nebere je v potaz jako pojistnou událost.
Na co si dát pozor u pojištění od ČSOB
U ČSOB je důležité všeobecně dbát na pokyny českých úřadů a jiných státních orgánů. Cestovní pojištění totiž nebude propláceno v případě pojistné události v zemích, před kterými české orgány varovaly a doporučily se jejich návštěvě vyvarovat.
- Cestovní pojištění ke kartě dále nezahrnuje uhrazení léčebných výloh v případě těhotenství od 25. týdne a výše. Hrazení léčebných výloh se ve 25. a vyšším týdnu těhotenství omezuje pouze na akutní případy těhotenských komplikací. Cestovní pojištění rovněž nepokrývá léčebné výlohy na ošetření zubů a opět se omezuje pouze na akutní komplikace či situace úrazů.
- Pojištění úrazu v rámci cestovního pojištění nekryje zdravotní komplikace, jakými jsou např. infarkt či mrtvice.
- U pojištění zavazadel je důležité si uvědomovat, že z pojištění jsou vyloučeny předměty jako občanské průkazy, letenky atd. a samotné pojištění zavazadel není uplatnitelné na leteckou přepravu.
Výluky z pojištění u České spořitelny
Cestovní pojištění k platební kartě od České spořitelny nezahrnuje stejně jako ČSOB do úhrady léčebných výloh náklady na zubní náhrady či náklady související s těhotenskými komplikacemi. Dále nepokrývá léčebné výlohy, které vznikly v důsledku vysokohorské turistiky (dávejte si pozor na definici vysokohorské turistiky vašeho pojistitele – u České spořitelny je vysokohorská turistika nepojistitelná nad 2 500 m. n. m., u ČSOB nad 5 000 m. n. m.) či horolezectví.
- Úrazové pojištění nepokrývá například úrazy řidičů vozidel, kteří se zranili např. při přípravě na závod či během něj, či případy infekčního onemocnění pojištěnce.
- U pojištění zavazadel je dobré brát zřetel na to, že pojištění se nevztahuje na zavazadla, která byla ukradena ze zavazadlového prostoru, ale i na hudební nástroje či elektronické hry.
- Co se pojištění odpovědnosti za škodu týče, není pojištěnci proplaceno v případech jako např. poškození věci zvířetem či změnou teploty.
- Klienti musí být rovněž obezřetní při různých sportovních aktivitách, jelikož se pojištění na škodu na věcech způsobenou při sportu nevztahuje.
Výhody a nevýhody cestovního pojištění ke kartě
Cestovní pojištění ke kartě je výhodné především v tom, že častým cestovatelům odpadá povinnost při každém zahraničním výjezdu sjednávat nové cestovní pojištění. Výhodou je taktéž možnost připojištění celé rodiny, které tato starost tím pádem rovněž opadne. Hlavní nevýhodou cestovního pojištění k platební kartě ale zůstává nutnost klientského vztahu mezi vámi a bankou. Pro sjednání je nutné mít u banky nejen účet, ale především platební kartu, což je krok, který sjednání cestovního pojištění pro mnohé značně zpomalí.
Rozdílné limity pojistného plnění
Další nevýhodou cestovního pojištění ke kartě jsou ve srovnání s produktem cestovního pojištění přímo od pojišťovny, jakou představuje například pojišťovna Allianz, především zásadně nižší limity jednotlivých složek cestovního pojištění. Základní verze pojištění od Allianz nabízí max. limit pojistného rovnou do výše 3 milionů korun, rozšířené varianty „Optimal“ a „Exkluziv“ dokonce žádný stanovený limit nemají. Důležité je i pojištění zavazadel, které se u obou bank pohybovalo v rozmezí od 10 000 Kč do 40 000 Kč. Allianz začíná u varianty „Optimal“ rovnou na 25 000 Kč a dosáhne až na 50 000 Kč u varianty „Exkluziv“.
TIP: Pro větší vhled do cen pojištění a možnosti srovnat různé varianty cestovního pojištění s nabídkou cestovního pojištění k platební kartě od vaší banky doporučujeme využít naší kalkulačky cestovního pojištění, která pro vás během pár sekund vyhodnotí ty nejlepší nabídky na trhu.
Kdo další mi může poskytnout cestovní pojištění ke kartě?
- Fio banka: nabízí tři varianty cestovního pojištění („Standard“, „Exclusive“ a „Gold“). Výhodou cestovního pojištění je jednoduché sjednání v klientské zóně internetového bankovnictví. Pojištění od Fio banky na rozdíl od konkurence trvá po dobu 180 dnů.
- Raiffeisenbank: v případě karty Debit MasterCard Gold se cestovní pojištění klienta automaticky zahrnuto v ceně karty.
- Citibank: automaticky uzavírá cestovní pojištění ke všem služebním platebním kartám.
Cestovní pojištění ke kartě dále nabídnou Komerční banka, MONETA Money Bank či například Sberbank CZ.