Povinné ručení motorového vozidla je dané zákonem, který se nevyplatí obcházet. Existuje ale legální cesta, jak zaplatit povinné ručení pouze za ty měsíce, kdy s vozidlem opravdu jezdíte. Musíte si však uložit registrační značky (SPZ) do nejbližšího depozitu. Výhodou je, že během karantény můžete vše vyřídit online. Jak na to vám poradíme v dnešním článku.
Plaťte povinné ručení, jen když opravdu jezdíte
Máte auto, ale používáte jej jen během několika měsíců v roce? Kvůli karanténě zahálí vaše vozidlo v garáži? Čeká vaše auto oprava, která se potáhne měsíce? Můžete si pozastavit platbu povinného ručení. To je zákonem vyžadovaná pojistka – musí ji mít každé motorové vozidlo, které stojí na nebo jede po veřejné komunikaci. Z povinného ručení se platí případná materiální nebo zdravotní škoda, kterou byste mohli způsobit jiným osobám. Při výběru pojistky v naší kalkulačce povinného ručení sledujte pojistné limity, služby navíc a možnosti připojištění. Více o výběru povinného ručení najdete v našem článku zde.
SPZ do depozitu: Jak dočasně vyřadit vozidlo z evidence?
Dočasné vyřazení vozidla z evidence vozidel a zrušení povinného ručení má dvě strany mince. Sice nemusíte platit úhradu za pojistku za určitou dobu, ale musíte do depozitu odevzdat registrační značky a osvědčení o registraci vozidla na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností. Úřad nemusí být v místě trvalého bydliště, vyberte si z ministerského seznamu ten, ke kterému to máte nejblíže. S autem pak ale samozřejmě nemůžete vyjet na žádnou komunikaci. Jestliže zákaz vyjíždění nedodržíte a stanete se účastníkem dopravní nehody (nemusíte být ani viníkem), veškeré finanční náklady budete muset zaplatit z vlastní kapsy.
Vyřazení vozidla z registru bez cesty na úřad
Nynější doba celostátní karantény však v podstatě znemožňuje návštěvu úřadu. Vše ale můžete vyřešit z domova – stačí dopravnímu úřadu zaslat žádost elektronicky. Musí však být doručena do datové schránky nebo podepsána elektronickým podpisem – pouze e-mail nestačí. Zároveň musí vlastník vozidla čestně prohlásit, že registrační značky z vozidla sejmul, uložil je mimo něj a momentálně je nemůže na úřad doručit. Datum vyřazení vozidla z provozu pak bude stejné jako datum podání žádosti.
Některé úřady si na novou formu elektronických žádostí ještě nezvykly nebo na ně nemají dostatek prostoru. Proto se raději informujte předem, za jakých okolností úřad vozidlo vyřadí. Vždy existuje ještě další možnost – poslat fyzické formuláře, SPZ a kopie dokumentů kurýrem nebo poštou.
Osobní návštěva úřadu – potřebné dokumenty
Jestliže máte možnost navštívit úřad osobně, s sebou si doneste:
- občanský průkaz nebo pas,
- vyplněnou žádost (odkaz výše),
- velký technický průkaz,
- malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),
- obě registrační značky,
- u firemních vozidel také originál nebo ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpisu z obchodního rejstříku.
Podobné žádosti se zpravidla vyřizují v běžných časech na počkání. Automobil nebo motocykl pak můžete z registru vyřadit na maximálně 18 měsíců vcelku (o posledních 6 navíc musíte požádat zvlášť doplňujícím formulářem). Poplatek za uložení značek je 200 Kč. Více případně najdete v § 12 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.
Odcizení vozidla a neplacení povinného ručení
Vyřazení vozidla z registru má smysl také tehdy, když vám jej někdo odcizil. Na úřadě musíte navíc doložit také protokol od policie a případně i výše uvedené dokumenty (pokud je zloděj neodcizil i s autem nebo motocyklem). Vyřazení vozidla bez vašeho přičinění může nastat i v situaci, kdy vám zanikne povinné ručení a vy si jej do 14 dnů neobnovíte. Následně vás čeká administrativní kolečko, při kterém musíte doložit nejen sjednání nového povinného ručení, ale také účel využití a místo, kde se vozidlo nachází.
I auto v depozitu můžete prodat
I když je vozidlo v depozitu, pořád s ním lze realizovat další úkony. Automobil nebo motocykl s dočasným vyřazením z registru můžete přehlásit na jiného nebo nového vlastníka nebo změnit trvalou adresu či sídlo současného majitele. Vozidlo tedy můžete i prodat, jen musí být v protokolu o evidenční prohlídce uvedeno, že osvědčení a registrační značky jsou momentálně v depozitu.
Pojišťovna vám vrátí přeplatek povinného ručení
Jakmile své vozidlo dočasně vyřadíte z provozu, zajděte osobně s potvrzením z úřadu na pojišťovnu nebo jej zašlete písemně. V momentální nouzové situaci vám postačí kopie elektronické žádosti a dodejka o jejím zaslání na úřad. Následně vám bude ukončeno povinné ručení a vrácen případný přeplatek.
Až budete chtít s autem nebo motocyklem zase jezdit, můžete si vyzvednout značky a osvědčení o registraci na úřadě. Předem se ale ujistěte, že máte na auto uzavřené nové povinné ručení (dokladem je zelená karta) a že má platnou STK.