Dovolená – krásný čas a pobyt s rodinou, poznávání nových kultur či objevování přírodních krás nebo překonávání sám sebe, je to na co se těší většina lidí zapojených do pracovního procesu. Nikdo nechce přemýšlet nad nepříjemnostmi. Může se však stát, že nastane nenadálá situace úrazem či jiným nepříjemných způsobem a vy nebudete moci chodit do zaměstnání, což se nepříznivě projeví na vaší finanční situaci. Právě pro takové případy existuje cestovní úrazové pojištění, díky kterému budete mít zabezpečení.
Co je to cestovní pojištění úrazové připojištění
Cestovní úrazové pojištění je rozšířením pojištění léčebných výloh, které zahrnuje pojistné plnění v případě trvalých následků úrazu, či dokonce smrti na následky úrazu a s tím spojené odškodné. Cestovní pojištění úrazové připojištění zahrnuje i újmy na zdraví způsobené například chorobou, která vznikla následkem úrazu, dále diagnostickými, léčebnými a preventivními zákroky vykonanými s cílem léčit následky úrazu, vymknutí kloubu nebo k přetržení nebo natržení svalů, šlach, vazů nebo pouzder nákazou tetanu či hnisáním otevřené rány při úrazu, tonutím, zásahem elektrického proudu či úderem blesku apod.
Úrazové cestovní pojištění a trvalé následky úrazu se sjednává pro případ, že budete mít úraz s trvalými následky – v tomto případě pojišťovna vyplatí z pojistné částky tolik procent, kolika procentům odpovídá pro jednotlivá tělesná poškození rozsah trvalých následků podle tabulky pro hodnocení trvalých následků, přičemž záleží i na stupni omezení pohybu a dalších parametrech.
Cestovní úrazové pojištění a jeho výluky
Pokud se vám stane úraz v zahraničí, úrazové cestovní pojištění není platné například při zhoršení následků úrazu z důvodu úmyslného nebo vědomého nevyhledání zdravotní péče pojištěným nebo vědomého nerespektování rad a doporučení lékaře, pokud pojištěný prodělal úraz již před počátkem platnosti pojištění a trpí v současné době jeho následky. Ve výlukách většinou bývají také situace, ve kterých dojde ke vzniku a zhoršení břišní nebo tříselné kýly libovolného druhu, či při vzniku infekčních chorob, i pokud byly přeneseny zraněním nebo například při vzniku následků diagnostických, kosmetických, estetických a jiných léčebných či preventivních zákroků, které nebyly vykonány s cílem léčit následky úrazu. Toto je jen úzký výčet výluk, které bývají stanoveny. Než si své cestovní pojištění úrazové připojištění sjednáte, seznamte se proto konkrétními podmínkami v pojistných podmínkách vybraného produktu.
Na co se při sjednání zaměřit
Při sjednávání pojistky na úrazové cestovní pojištění je dobré zhodnotit i jaké aktivity budete na dovolené vykonávat a zdali nepatří do tzv. rizikových sportů (alpinismus, canyoning, vodní sporty, potápění s použitím dýchacích přístrojů, kanoe nebo rafting ferrata a další). Pokud ano je vhodné si tyto sporty také připojistit v rámci připojištění rizikových sportů.
Vyplacení pojistného plnění u cestovního úrazového pojištění
Pojistné plnění na cestovní pojištění úrazové připojištění je pojištěnému vypláceno po návratu z cesty nebo je vyplaceno pozůstalým osobám. Výhodou pro úrazové cestovní připojištění je to, že se sčítá s ostatními úrazovými pojištěními, která již máte (např. u životního pojištění) a lze jej tak čerpat současně od několika třeba i různých pojišťoven. Zjednodušeně řečeno je tedy úrazové cestovní pojištění jakousi garancí toho, že nezůstanete zcela bez příjmů, pokud budete mít vážný úraz, neboť vám pojišťovna bude vyplácet denní odškodné a za trvalé poškození zdraví pak dostanete i jednorázovou částku, která může jít i do milionů (záleží na limitech pojistného plnění u vámi zvoleného pojištění).
Kdy je dostačující Evropský zdravotní průkaz a kdy ne?
Evropský zdravotní průkaz, označovaný také zkratkou EHIC (z anglického názvu European Health Insurance Card, tedy Evropská karta zdravotního pojištění) od roku 2004 vydávají všechny zdravotní pojišťovny v EU svým pojištěncům. Ten při případném vyšetření a ošetření dokladuje zdravotnickému zařízení, že pacient je zdravotně pojištěn v zemi EU a že poskytnutou potřebnou zdravotní péči tedy uhradí příslušná zdravotní pojišťovna. Je tomu tedy opravdu tak?
Spousta lidí si myslí, že s evropským průkazem pojištění mohou bez starostí cestovat po celé Evropě a jsou krytí pro případ, kdy se jim něco stane. Samozřejmě si tak ani neuzavírají cestovní pojištění. Bohužel se velmi pletou, neboť rozsah krytí evropského pojištění je velice omezený.
Rozsah EHIC
Pravdou je, že EHIC vám v případě potřeby a v rámci zemí EU pomůže s náklady na léčbu za stejných podmínek, za jakých se léčí občané dané země. Krytí zdravotního pojištění EHIC se nevztahuje na úhradu nutné spoluúčasti a na případy, kdy byste potřebovali pomoc od záchranných složek. Je to v případech při prvotním ošetření využití pohotovostní služby, při hospitalizaci, u akutních stomatologických zákroků, nebo u převozu dopravní zdravotní službou. Dalším faktem je, že tento průkaz vám sice zajišťuje právo na poskytnutí zdravotnické péče, ale jen ve vybraných institucích, zejména těch státních. U soukromých zařízení nemusí být uznán.
EHIC je sice důležitou položkou na cestách, avšak míru spoluúčasti není radno podceňovat. Bez správně nastaveného cestovního pojištění budete doplácet často nemalé částky, které se mohou snadno vyšplhat do statisíců korun.
Úraz v zahraničí aneb co dělat?
Nastane-li nepříjemná situace a dojde k úrazu v zahraničí nebo jiné komplikaci, kdy bude nutné vyhledat lékařskou pomoc a vy máte bezesporu sjednané cestovní úrazové pojištění, volejte asistenční službu dané pojišťovny. Ta je Vám k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu, přičemž číslo je uvedeno na kratičce, kterou obdržíte při sjednání pojištění. Samozřejmě záleží na akutnosti vašeho ošetření. V případě, kdy jde o sekundy, Vám nezbývá, než se obrátit nejdříve na zdravotníky a poté na asistenční službu.
Operátor asistenční služby vás seznámí s dalším postupem, může vám doporučit jaké zdravotní středisko máte navštívit nebo rovnou domluví ošetření lékařem. Bude rovněž chtít vědět číslo pojistné smlouvy a údaje nemocného. Pokud bude ošetření domluveno pojišťovnou, s největší pravděpodobností po vás nebude vyžadována platba za léčbu. V případě požadavku platby na místě mějte s sebou hotovost. Když by byla částka vyšší a vy nemáte tolik peněz u sebe, zavolejte na asistenční službu a požádejte o garanci zaplacení platby.
Dokumentace pojistné události
Pečlivě uschovejte všechny lékařské zprávy i účty za ošetření tzn. kompletní lékařskou zprávu – obsahovat by měla kromě jména také příčinu návštěvy, diagnózu, postup léčby a léky, případně výsledky vyšetření. Důležitý je i účet s rozepsanými cenami za jednotlivé provedené úkony. V případě, že k pojistné události vedlo zavinění jiné osoby, nebo z jakéhokoli jiného důvodu hrála ve Vaší situaci roli policie, založte si pro pojišťovnu i policejní zprávu. Pokud způsobíte někomu zdravotní úraz Vy, je potřeba, aby součástí Vašeho cestovního pojištění bylo i pojištění odpovědnosti, jinak nesete finanční tíhu sami.
Po návratu domů co nejdříve zajděte na pobočku své pojišťovny a předložte veškeré originály dokumentů, vztahující se k pojistné události a uzavřete s nimi celou událost.
Proč si sjednat cestovní úrazové pojištění?
Cestovní pojištění úrazové připojištění, které je správně nastaveno, vás zabezpečí v případě újmy, přičemž vždy pečlivě zvažte, co je pro vás při pojištění důležité a hlavně se dobře informujte na výluky. Vaše dovolená má být o krásných zážitcích, ne o řešení nesrovnalostí. Pro srovnání cestovního úrazového pojištění zkuste využít naši online kalkulačku cestovního pojištění, která vám přehledně porovná dostupné nabídky pojištění.