Ztráta SPZ či její odcizení se bohužel občas přihodí každému řidiči a proto je dobré vědět, co v takové situaci udělat a vyhnout se tak nežádoucím následkům. V tomto článku vám poradíme jak si s takovou situací poradit.
Ztráta SPZ aneb co mám dělat?
V situaci, kdy zjistíte, že na vašem vozidle chybí SPZ (ať již jedna, nebo obě dvě) je nutné si nejprve uvědomit, že bez SPZ na pozemní komunikaci s vozidlem vůbec nesmíte. Dle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích by se v daném případě jednalo o přestupek, za nějž hrozí pokuta v rozmezí 5000-10 000 Kč či zákaz řízení motorového vozidla až na jeden rok.
Ztráta poznávacích značek za jízdy
Pokud jste ztrátu SPZ zjistili během jízdy, je nutné vozidlo tedy ihned odstavit a v jízdě nepokračovat. Při zastavení policejní silniční kontrolou by vám totiž hrozila již výše zmíněná pokuta za jízdu bez SPZ, popřípadě odebrání řidičského průkazu.
Značka mi chybí, co teď?
Pokud jste zjistili, že vám chybí registrační značka a i přesto pokračujete v jízdě, je dobré mít s sebou někoho, kdo by případně jako svědek ztrátu SPZ při zastavení policií potvrdil. V případě zastavení vozidla je policie sice povinna předat věc do správního řízení, ale za pomoci svědka a dalších důkazů (např. fotografie vozidla před jízdou), řidič ve správním řízení lehce prokáže svoji nevinu a vyhne se tak vystavení pokuty a odebrání řidičského průkazu.
Krádež SPZ
V případě, že se jedná o krádež poznávací značky, musíte celou záležitost neprodleně nahlásit na policii. Policie České republiky odcizení registrační značky začne ihned vyšetřovat jako krádež, přičemž v případě obvyklých SPZ bude čin klasifikován jako přestupek. V případě SPZ na přání je převyšuje hodnota poznávacích značek 5000 Kč, a proto bude jejich krádež vyšetřována již jako trestný čin.
I přes včasné oznámení policii, však nesmíte bez SPZ s vozidlem vyjet, dokud neobdržíte novou registrační značku.
Proč je jízda bez SPZ trestána takto přísně?
Tato přísná opatření byla zavedena jako ochrana proti řidičům, kteří mírných pokut zneužívali a SPZ si naschvál sundavali či zakrývali, aby ji nebylo možné rozpoznat při měření rychlosti.
Při překročení povolené rychlosti, nebo i při zavinění dopravní nehody tak vozidla byla pro policii neidentifikovatelná.
Jak mohu získat novou SPZ?
O novou SPZ lze zažádat na magistrátě, nebo orgánu obce s rozšířenou působností.
Co budu potřebovat při odcizení poznávacích značek?
V případě, že byla SPZ z vašeho vozidla odcizena a případ již řeší policie, je nutné s sebou přinést zápis o oznámení Policii České republiky. Dále předložíte malý a velký technický průkaz vašeho vozidla a osobní doklady, tedy občanský průkaz. Taktéž mějte na paměti, že pokud vám byla odcizena pouze jedna značka, musíte zbylý kus SPZ odevzdat. Úřad zde údaje zablokuje, aby nemohla být vaše poznávací značka zneužita.
Nové poznávací značky poté obdržíte na počkání za poplatek 450 Kč. U motocyklů a přívěsů činí poplatek za novou SPZ 250 Kč.
Co budu potřebovat při ztrátě poznávacích značek?
Pokud se jedná o ztrátu SPZ, namísto zápisu o oznámení policii ČR, doložíte sepsané prohlášení o ztrátě a příslušné doklady o vozidle a Váš občanský průkaz. Všechny předložené dokumenty musí být v originále, popřípadě se musí jednat o úředně ověřené kopie. Stejně tak musíte odevzdat zbývající poznávací značku, pokud jste ztratili pouze jednu. Nové registrační značky vám budou vydána za výše zmíněný poplatek 450 Kč (pro automobil) či 250 Kč (pro přívěsy a motocykly).
U podnikatelů které žádají o nové registrační značky, je rovněž třeba předložit výpis ze živnostenského rejstříku či obchodního rejstříku. Pokud o nové SPZ žádá fyzická osoba, jež není provozovatele vozidla, je nutné též předložení plné moci.
Dále doporučujeme: ČKP vyhledávání dle SPZ a informace o SPZ
TIP: Uložením SPZ do depozitu ušetříte.