Ačkoliv se prodej auta může zdát velmi jednoduchou záležitostí, je potřeba si přeci jen dávat pozor a dodržovat přesný postup při prodeji auta, abyste se vyhnuli možným komplikacím. V tomto článku vám poradíme, jak správně postupovat při prodeji auta a jaké jsou povinnosti prodávajícího a kupujícího.
Jaký je postup při prodeji auta u prodávajícího?
Prodávající musí při prodeji auta vždy zajistit alespoň tyto dvě věci: převod vozidla a odhlášení povinného ručení. Dále je nutné, aby vozidlo absolvovalo evidenční kontrolu, jelikož se doklad o kontrole bude předkládat při přepisu vozidla na nového majitele. Nově však platí, že se evidenční kontrola dá realizovat jak osobou prodávacího, tak kupujícího.
Převod vozidla
Poté co prodávající podepíše příslušnou kupní smlouvu na auto s osobou kupujícího, je nejprve nutné zajistit přepis vozidla na nového majitele. Převod vozidla probíhá na místně příslušném registru vozidel, a to dle bydliště či sídla prodávající osoby. Na tento registr se musí dostavit obě osoby, popřípadě stačí, aby měl prodávající plnou moc k přepisu vozidla (s úředně ověřeným podpisem) od kupujícího a vše může vyřídit na místě sám.
Při převodu vozidla bude potřeba předložit následující doklady: kupní smlouvu, Přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel, technické průkazy (velký a malý technický průkaz), protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší jak 30 dnů), zelenou kartu a osobní doklady. Do velkého technického průkazu bude na registru zaznamenán nový majitel, přičemž malý technický průkaz bude původnímu majiteli odebrán a následně nově vystaven na nového majitele.
Pozor na případnou pokutu
Jak již jsme zmiňovali výše, pokud není z časových důvodů možné, aby se na příslušný registrační úřad dostavily obě osoby, je lepší, aby vše vyřešila jediná osoba na základě plné moci. V tomto ohledu výrazně doporučujeme zplnomocnit k převodu vozidla právě osobu prodávajícího, a ne naopak. Ze zákona má prodávající povinnost do deseti pracovních dnů od uskutečněného prodeje auta přehlásit vozidlo na nového majitele, a to na místně příslušném registru dle jeho sídla či bydliště. V případě, že by přepis nebyl v dané lhůtě některou ze zplnomocněných osob učiněn, vystavuje se prodávající riziku uložení pokuty až do výše 50 000 Kč.
Odhlášení povinného ručení
Po převodu vozidla na nového majitele je nutné, aby prodávající kontaktoval svoji pojišťovnu a dříve sjednané povinné ručení odhlásil. Pro odhlášení prodaného vozidla v tomto případě postačí předložení kopie technického průkazu, v němž je zaznamenán nový majitel vozidla.
Jaký je postup při prodeji auta u kupujícího?
Nový majitel vozidla by měl po podpisu kupní smlouvy co nejrychleji sjednat povinné ručení, bez něhož nesmí vozidlo na pozemních komunikacích provozovat. Kromě toho, je doklad o platném povinném ručení nutný k samotnému přepisu auta na nového majitele. Co se týče sjednání povinného ručení, je lepší a výhodnější si jej zajistit online, kdy si zájemce rychle spočítá cenu pojištění od různých pojišťoven a po sjednání mu zelená karta ihned přijde na email. Pro srovnání různých nabídek povinného ručení lze využít i naše kalkulačka povinného ručení online.
Převod vozidla u kupujícího
Co se týče převodu vozidla, má kupující stejnou povinnost být přítomen na registračním úřadě, jako osoba prodávajícího. Musí se tedy spolu s prodávajícím dostavit na místně příslušný registr vozidel, nebo prodávajícímu poskytnout plnou moc k tomu, aby tento úkon mohl provést sám. Ještě před přepisem vozidla na nového majitele musí být realizována evidenční kontrola, kterou však může uskutečnit jakákoliv z těchto osob.
Jaké jsou výlohy kupující osoby?
Samotný převod auta bude nového majitele stát 800Kč. Pokud se jedná o starší vozidlo, bude nutné uhradit ekologickou daň z vozidla, jejíž výše se odvíjí od stanovených norem. Tato daň se však platí pouze jednou a v případě, že již byla na dané vozidlo uhrazena, nemusí ji nový majitel opět platit. Cena evidenční kontroly vozidla se obvykle pohybuje v rozmezí 300-400 Kč.
Sjednání nového povinného ručení
V případě, že jste se stal novým majitelem motorového vozidla, je ze zákona vaší povinností si sjednat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, jednodušeji řečeno povinné ručení.
Povinné ručení je dle zákona povinné pro všechna motorová vozidla a všechny detaily o povinnostech pojištěného a pojišťoven lze najít v zákoně č. 68/2001 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Tento zákon rovněž stanovuje zákonné minimum u poskytovaných pojistných limitů, které musí pojišťovny v rámci povinného ručení garantovat, a to 35 milionů korun. Pojištěný má dle tohoto zákona právo na to, aby pojišťovna uhradila náklady spojené s újmou vzniklou ublížením na zdraví nebo usmrcením, náklady ušlého zisku a náklady na péči o zraněné zvíře či náklady vzniklé škodou na ztracené věci.
Pojištěný ale v žádném případě nemá nárok na náhradu škody vzniklé při dopravní nehodě, u které byl právě tento pojištěný viníkem. Pro tyto případy lze k povinnému ručení sjednat navrch i tzv. havarijní pojištění, které pokrývá škody vzniklé při autonehodě, u které jste jasným viníkem, při živelných katastrofách či při střetu jedoucího vozidla se zvířetem.
Povinné ručení nemusíte sjednávat v rámci jasně daného limitu 35 milionů korun, ale můžete zvolit i vyšší pojistné limity. Pojišťovna Allianz například nabízí limity od 35 milionů korun, přes 70 a 150 milionů až do 200 milionů korun. Limit 200 milionů korun je doporučován především pro jízdy v hustém a obtížném provozu a na zahraniční výjezdy automobilů. V rámci povinného ručení od Allianz si můžete zároveň sjednat doplňková připojištění jako havarijní pojištění, pojištění skel vozidla, pojištění zavazadel či pojištění GAP pro nová vozidla.