Aby kupující mohl své vozidlo používat na pozemní komunikaci, je nutné po jeho koupi provést přihlášení vozidla na jeho osobu na příslušném registru vozidel. V dnešním článku vám popíšeme jak má být sestavena plná moc k přepisu vozidla a jaké náležitosti má obsahovat, aby přihlášení proběhlo úspěšně.
Jak probíhá přepis vozidla?
Od roku 2015 je možné, aby odhlášení a následné přihlášení auta proběhlo současně, a to na příslušném registru vozidel v místě bydliště či sídla původního vlastníka.
Aby přepis vozidla mohl proběhnout, je nutné, aby vozidlo již bylo zakoupeno (byla tedy sestavena a podepsána kupní smlouva) a vlastnictví vozidla přešlo na kupujícího, a to buď zaplacením kupní ceny či předáním vozu.
Následně se mohou kupující a prodávající dostavit na registr vozidel, přičemž na základě jedné žádosti a jednoho úkonu proběhne změna vlastníka vozidla.
Co je třeba k přepisu vozidla?
Obecně je k provedení přepisu nutné na úřadě doložit příslušnou vyplněnou žádost, dále velký technický průkaz, malý technický průkaz, doklad o pojištění vozidla v podobě platné zelené karty, doklad totožnosti (popřípadě výpis ze živnostenského rejstříku/výpis z obchodního rejstříku u podnikatelů), protokol o provedené evidenční kontrole vozidla a kupní smlouvu na auto.
Specifické doklady
Kromě výše uvedených dokumentů je v některých případech k přepisu vozidla nutné doložení i jiných skutečností. Pokud je například vozidlo kupováno na leasing, je při jeho přepisu nutné spolu s žádostí doložit i leasingovou smlouvu. Dalším specifickým případem je zřízení zástavního práva k silničnímu motorovému vozidlu či přípojnému vozidlu. Zde je při přepisu důležité předložit doklad o zástavním právu, který na předmětu vázne. Častý je také případ, kdy je vozidlo kupováno nebo prodáváno cizincem. V takovém případě cizinec při přepisu vozidla předloží platný doklad o povolení k pobytu, popřípadě o udělení azylu na území České republiky.
Kdy je nutná plná moc k přepisu vozidla?
V případě, že se kupující nebo prodávající nemohou spolu dostavit na příslušný registr k provedení přepisu vozidla, je nutné, aby byla sestavena plná moc k přepisu vozidla. Plná moc k přepisu vozidla může být poskytnuta jak prodávajícím pro kupujícího, tak i naopak. Plnou mocí lze taktéž pověřit i nějakou třetí osobu, která přepis z vaší strany vyřídí za vás.
Plná moc k přepisu vozidla náležitosti
Plná moc k přepisu vozidla musí především obsahovat identifikaci stran – zmocnitele a zmocněnce neboli kdo zmocňuje koho. V této části dokumentu by mělo být uvedeny základní údaje o každé straně, tedy jméno a příjmení, bydliště, rodné číslo, popřípadě IČ a sídlo v případě právnické osoby. Dále je nutné přesně specifikovat k čemu je zmocněnec na základně plné moci oprávněn (zmocnění). Zde se může jednat jak o jednotlivý úkon, tak i o více úkonů. Plná moc k přepisu vozidla tedy může být poskytnuta jak k přepisu provozovaného vozidla, tak i například k dalšímu úkonu jako je vyzvednutí SPZ z depozitu.
Dále je v plné moci nutné specifikovat vozidlo, jehož se uvedené úkony (zde přepis vozidla) týkají. Základními údaji, kterými plná moc k přepisu vozidla musí disponovat jsou: tovární značka a model, výrobní číslo karoserie (VIN) a číslo registrační značky (RZ).
Další náležitosti plné moci k přepisu vozidla
Plná moc k přepisu vozidla může být omezena i časově (například na dobu jednoho měsíce). Co se samotného přepisu vozidla týče, může plná moc obsahovat i ustanovení ohledně místa, data a způsobu provedení úkonu, ke kterému byl zmocněnec zmocněn.
Formálními náležitostmi plné moci jsou zajisté uvedení data, místa a podpisů obou stran. Taktéž nezapomeňte na to, že poskytnutá plná moc musí být úředně ověřena, přičemž její ověření lze provést u jakéhokoliv notáře, nebo na pracovišti Czech POINT.
Plná moc k přepisu vozidla vzor
Zde si můžete bezplatně stáhnout vzor plné moci k přepisu vozidla.
Vzor plné moci k přepisu vozidla …………….. ke stažení .DOCX »
Vzor plné moci k přepisu vozidla …………….. ke stažení .PDF »
Přepis vozidla – další povinnosti
Pouhým přepisem vozidla povinnosti kupujícího nekončí, neboť i když je po přepisu novým majitelem vozidla, je stále nutné vozidlo zajistit tak, aby s ním mohl vyjet na silnici.
Povinné ručení
Pro provedení přepisu vozidla je dobré nezapomenout na sjednání vhodného povinného ručení, neboť poté, co pojistník (původní majitel auta) oznámí pojišťovně změnu vlastníka vozidla, stávající povinné ručení zaniká. Nový majitel vozidla tak nesmí zahálet a musí si povinné ručení sjednat co nejdříve, neboť bez něj své nové vozidlo nesmí na pozemní komunikaci používat. Povinné ručení může být nejrychleji sjednáno prostřednictvím online kalkulačky povinného ručení, kde má zájemce o pojištění možnost si vybrat z nejvýhodnějších dostupných nabídek a rovnou online uzavřít pojistnou smlouvu. Takto uzavřené pojištění lze uhradit online či převodem, přičemž zelená karta jako oficiální průkaz platného povinného ručení bude obdržena ihned obratem na email pojistníka.
Povinné ručení od ČSOB Pojišťovny
Povinné ručení od ČSOB Pojišťovny vám nenabídne pouze zákonný pojistný limit ve výši 35 milionů korun, ale i možnost tento pojistný limit navýšit až do výše 200 milionů korun. Vybírat si můžete ze tří balíčků povinného ručení. Konkrétně se jedná o variantu Standard garantující 35 milionů v případě újmy na majetku a 44 milionů korun v případě újmy na zdraví, o variantu Dominant garantující 60 milionů v obou případech a o variantu Premiant garantující pro oba případy až 200 milionů korun.
Asistence
Výhodou povinného ručení od ČSOB je nabídka asistenčních služeb úrazového pojištění (od 100 tisíc do 300 tisíc korun) pro každou z výše uvedených tří variant pojištění. Asistenční služba vám jako klientovi pojišťovny pomůže například s odtahem porouchaného vozidla v tuzemsku i zahraničí, zajistí vám odemknutí vozidla při ztrátě klíčů, pomůže s výměnou kol při jejich poškození či vám sjedná služby tlumočníka v případě potřeby vyřizování administrativních úkonů v zahraničí.
Připojištění u ČSOB pojišťovny
V rámci varianty Premiant se rovněž dočkáte zápůjčky náhradního vozidla i při zaviněné nehodě. Naopak u všech variant se budete moct těšit z pojištění osobních věcí řidiče a věcí rodinných příslušníků v hodnotě od 5 do 15 tisíc korun. Připojištění, které vám ČSOB nabídne, budou například pojištění okenních skel, připojištění pro případ odcizení vozidla, pojištění střetu se zvěří či úrazové pojištění řidiče. Při sjednání povinného ručení online vám ČSOB Pojišťovna poskytne 20% slevu z ceny pojištění.
Povinné ručení od AXA pojišťovny
V rámci povinného ručení AXA se stejně jako u povinného ručení od ČSOB pojišťovny dočkáte tří různých pojistných limitů, a to základního limitu 35 milionů, 70 milionů a 140 milionů korun pro případ újmy na majetku i újmy na zdraví. Pojistné limity si můžete sjednat i v rámci různých balíčků pro možnost získání připojištění, a to v balíčcích POV PLUS, POV EXTRA a POV PRÉMIUM.
Balíček povinného ručení POV PLUS zahrnuje mimo základního pojistného plnění 35 milionů korun pro případ újmy na majetku a újmy na zdraví i připojištění úrazu řidiče. Balíček POV EXTRA navíc nabídne i připojištění zavazadel a balíček POV PRÉMIUM dokonce připojistí případnou vlastní totální škodu na motorovém vozidle.
Připojištění u AXA pojišťovny
Pro řidiče bez nehod nabízí pojišťovna zvýhodnění ceny, a to až do výše 65%. V rámci sjednání povinného ručení si poté můžete připojistit i úrazové pojištění od 250 tisíc do 1 milionu korun pro případ trvalého tělesného poškození. V rámci POV PRÉMIUM pojištění je možné si připojistit i zápůjčku náhradního vozidla v maximální hodnotě 3 tisíc korun na 3 kalendářní dny pro jedno pojistné období. Pojišťovna poté nabízí i připojištění poškození skel, a to bez spoluúčasti v tom případě, kdy skla necháte opravit v jednom ze smluvních servisů.
Důležitými připojištěními, která si taktéž můžete v rámci povinného ručení od AXA pojišťovny zvolit, jsou připojištění proti odcizení vozidla či vandalizmu na vozidle a živelní připojištění. Živelní připojištění sjednáváte pro případy poškození vozidla živelnými událostmi a maximální pojistné plnění dosahuje až 150 tisíc korun při spoluúčasti 2 tisíce korun (dávejte si ale pozor na dodávání fotografií poškozeného vozidla a na opravy v nezasmluvněných servisech!).
TIP: Ještě si s výběrem povinného ručení nejste jistí? Vyzkoušejte naši online kalkulačku povinného ručení a využijte srovnání těch nejzajímavějších nabídek povinného ručení na českém pojišťovnickém trhu.
Havarijní pojištění
Kromě povinného ručení můžeme doporučit sjednání i příslušného havarijního pojištění. Havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení nepovinné, avšak ochrání nové vozidlo v případě nějakých nepředvídaných škod způsobených živly, zvěří, nebo například vandalem. Stejně tak lze v rámci havarijního pojištění pojistit i nebezpečí krádeže vozidla, přičemž vše může být snadno zařízeno s pomocí online kalkulačky povinného ručení.