Pojištění veteránů
Hledáte povinné ručení nebo havarijní pojištění na veterána? Jednoduše si ho sjednejte u nás. Nabízíme Vám porovnání cen mnoha pojišťoven a vybrání té nejlepší nabídky jak za povinné ručení veteránů, tak i havarijní pojištění veteránů. Spočítat pojištění veteránů online >>
Musím mít sjednané povinné ručení na veterána?
Dle zákona má povinnost uzavřít povinné ručení každý majitel motorového vozidla provozovaného na pozemních komunikacích, které má svojí registrační značku a technický průkaz. Toto je však v případě veterána kámen úrazu, protože ne každá pojišťovna v České republice povinné ručení veteránů nabízí a pokud již narazíte na pojišťovnu, která povinné ručení na veterána nabízí, nemusí to ihned znamenat, že vás do pojištění přijme za zcela běžných podmínek.
Povinné ručení na veterána nemusí sjednat majitel vozidla, které neopouští prostory muzea.
Na druhou stranu se u pojištění veteránů nemusíte obávat enormních částek za pojistku, pojišťovny předem počítají, že účel využívání vašeho veterána nebude tak častý, jako u normálních osobních vozidel, které používáme každodenně. Pojišťovny tak posuzují povinné ručení na veterána podle tří skupin.
Jaké pojišťovny v České republice nabízejí pojištění veteránů?
Pojištění veteránů nabízí zejména UNIQA pojišťovna, ČSOB Pojišťovna a Česká pojišťovna.
Jak se posuzuje povinné ručení veteránů?
- Veterán, který je bez průkazu historického vozidla s normální registrační značkou platí běžné povinné ručení. Předpokládá se u něj frekventovaný provoz na pozemních komunikacích, jako v případě obvyklého osobního vozidla. Platí běžnou cenu za povinné ručení.
- Veterán, který má průkaz historického vozidla a má normální registrační značky platí obvykle dvacet pět procent částky za povinné ručení. Předpokládá se však u něj pouze omezený provoz na silnicích.
- Do třetí skupiny patří veterán s historickým průkazem na speciálních značkách, určených pouze pro veterány a výjimečný provoz. Za výjimečný provoz se pokládá například účast na přehlídce či jiné kulturní akci. Cena povinného ručení u této skupiny je velice individuální, záleží u ní především na stáří a hodnotě vozidla.
Jak získat akreditaci historického vozidla?
Pokud chcete zažádat o akreditaci historického vozidla, musí vaše vozidlo absolvovat odbornou atestaci v příslušném veteránském klubu a následně projít Krajskou atestační komisí.
Mezi důležité předpoklady k udělení statusu historického vozidla patří souhrn pravidel, které vaše vozidlo musí splňovat. Základem je například původní vybavení, či správná replika vybavení, odpovídající původním návrhům výrobce v daných letech výroby. Dalším důležitým pravidlem je také to, že vozidlo nesmí být používáno pro běžný provoz na silnicích.
V případě úspěšného dokončení akreditace na historické vozidlo, úřad zaeviduje vaše vozidlo do registru historických vozidel. Na konci tohoto úkonu obdržíte speciální zelenou registrační značkou, začínající písmenem V, která představuje registrační značku pro historická vozidla.
Jak staré musí být moje vozidlo, abych mohl zažádat o akreditaci historického vozidla?
Za veterána může být pokládáno vozidlo starší třiceti let.
Havarijní pojištění veteránů
Havarijní pojištění veteránů se sjednává na takzvaný úpis. To znamená, že výše pojistné částky je vždy individuálně posuzována.
Nemusíte se obávat si sjednat havarijní pojištění na veterána. Spočítáme vám a srovnáme nabídky od všech pojišťoven, které nabízí havarijní pojištění veteránů, a vyjednáme pro vás dobrou cenu. Veškeré papírování vyřešíme za vás a vy se tak nebudete muset o nic starat.
Při pojištění veteránů hraje velkou roli výše ročního pojistného, která se odvíjí dle ceny veterána. Určení ceny u veterána není však vždy úplně tak jednoduché a vyžaduje soudního znalce, který musí cenu odhadnout vůči jeho historické a kulturní hodnotě.