Yespojisteni.cz

Nabízíme online srovnání všech druhů pojištění od hlavních pojišťoven na trhu. Vyberte nejlevnější pojištění online.

YesPojištění.cz

Kalkulačky Blog Vyhledání o Nás Kontakt

  • Blog
  • Kalkulačky pojištění
  • Časté dotazy
  • Cestovní pojištění
  • Povinné ručení
  • Havarijní pojištění
  • Majetek
  • Životní pojištění
  • Úrazové pojištění
  • Pojištění pro cizince
  • Domů
  • Blog
  • K čemu slouží EHIC karta?

K čemu slouží EHIC karta?

Cestování

19/09/2018 Od Kristýna Kopecká

Evropská Unie nám jako občanům České republiky přinesla do našich životů mnoho výhod. Za lepším vzděláním můžeme snadno vyjet na Svobodnou univerzitu v Berlíně, k většímu výdělku si přijdeme v Nizozemsku nebo Švýcarsku a především můžeme po celé EU svobodně a volně cestovat. Jedním ze základních pilířů Evropské Unie je se ke všem chovat stejně a nikoho neupřednostňovat před ostatními. V dnešní EU je tím pádem možné využívat rovného zacházení i ve sféře sociálního zabezpečení, konkrétně například ve zdravotnictví. Jako občan EU totiž máte nárok na stejně kvalitní nezbytnou zdravotní péči jako občan jiného členského státu a jediné, co pro to musíte udělat, je prokázat, že jste držitelem EHIC, tedy European Health Insurance Card.

ehic karta

Co je to EHIC – evropský průkaz zdravotního pojištění?

EHIC, v češtině evropský průkaz zdravotního pojištění, je malá kartička od Vaší zdravotní pojišťovny, která prokazuje, že jste jejím pojištěncem a zároveň prokazuje, že máte jako občan zdravotně pojištěný v rámci EU nárok na nezbytně nutnou zdravotní péči v členských státech EU. EHIC karta se stala pro občany EU, ale i státní zdravotnická zařízení uvnitř EU, velkým zjednodušením, co se administrativy týče. Jako pojištěnec v rámci EU totiž s sebou nemusíte vozit složitě potvrzené formuláře od Vaší pojišťovny, ale stačí se prokázat tímto malým průkazem.

EHIC karta, aneb rovné zacházení v rámci EU, EEA a Švýcarsku

Evropský průkaz zdravotního pojištění je jasným důkazem fungování rovného zacházení se všemi občany EU, EEA a Švýcarska, jelikož Vám garantuje zdravotní péči i v jiném státě než jenom ve státě Vašeho bydliště. Je ale důležité si uvědomit, že rovné zacházení se bude vždy lišit cenou i kvalitou poskytovaných služeb. Zacházet se totiž s Vámi bude stejně jako s občanem státu poskytujícího zdravotní péči, tedy ne stejně jako ve Vaší domovině.

Co je důležité o EHIC vědět?

Evropský průkaz zdravotního pojištění se nevztahuje nejen na státy Evropské Unie. Díky mezinárodním dohodám se rovné zacházení v rámci poskytování nezbytné zdravotní péče týká i států EEA (Evropský hospodářský prostor tvořený Islandem, Norskem a Lichtenštejnskem) a Švýcarska. EHIC karta ale rozhodně neplatí mimo tyto státy. Při cestě mimo EU, např. do Asie či do Afriky, si tedy rozhodně nezapomeňte sjednat cestovní pojištění, protože při zdravotních problémech v těchto zemích Vám pouze evropský průkaz zdravotního pojištění bude prakticky k ničemu.

EHIC a státní zdravotnická zařízení

Další důležitou věcí ohledně EHIC je fakt, že jej lze použít pouze ve státních zdravotnických zařízeních. Jelikož se v okolí turistických letovisek obvykle nachází pouze soukromé kliniky, je nutné se připravit na to, že zdravotní péči si v těchto zařízeních budete muset plně uhradit ze svého.

EHIC a asistenční služby

Evropský průkaz zdravotního pojištění Vám rovněž nenabídne žádné asistenční služby, které Vám běžně při sjednání cestovního pojištění garantuje pojišťovna. Přestože tyto služby mohou znít nadstandardně, při náhlé hospitalizaci je každý zraněný pojištěnec ocení právě proto, že nebude muset vyřizovat všechny náležitosti samostatně a bez pomoci.

Úhrada výdajů zdravotní péče v rámci EHIC

Přestože Vám náklady za nezbytnou zdravotní péči po návratu do vlasti po předložení všech faktur a lékařských zpráv z pravidla uhradí Vaše pojišťovna, často po Vás v zahraničí budou vyžadovat alespoň částečnou spoluúčast. Zahraniční zdravotní péče je mnohonásobně dražší než u nás, a tak je dobré se připravit nejen na doplatky lékařských úkonů, ale i na platbu za nezbytně nutné léky. Rovné zacházení tedy v případě EHIC karty prakticky znamená, že tam, kde je zdravotní péče bezplatná, bude bezplatná i pro Vás, a tam, kde se platí, budete rovněž platit i Vy.

Nadstandardní lékařské zákroky v zahraničí

Proplacení nákladů se ve většině případů týká nezbytně nutných zákroků, bez kterých by pacient byl ohrožen na životě či by byl nucen zahraniční pobyt zkrátit. Jako klient pojišťovny na území EU si ale na svou pojišťovnu můžete podat žádost o schválení nadstandardního zákroku v zahraničí. Jakmile toto potvrzení obdržíte a máte garanci proplacení Vašich nákladů, je každý členský stát a jeho státní zařízení povinno s Vámi jednat jako s občany jejich země a poskytnout Vám shodnou zdravotní péči.

evropský průkaz zdravotního pojištění

Rozdíl mezi cestovním pojištěním a EHIC

Jak už bylo v předešlých odstavcích zmíněno, EHIC karta v žádném případě nenahrazuje cestovní pojištění. Evropský průkaz zdravotního pojištění pro Vás představuje pouze nárok na základní zdravotní péči a negarantuje, že se během onemocnění v zahraničí nezadlužíte do konce svého života. Přestože není cestovní pojištění bez omezení, nabízí mnohem širší škálu služeb, které Váš zahraniční pobyt v nemocnici usnadní.

Pokrytí léčebných výloh

Za prvé, cestovní pojištění poskytuje pokrytí lékařských úkonů i mimo státní zařízení. Nemusíte se tedy neustále bát navštívit soukromou zahraniční kliniku, ale stačí se např. u svého pojistitele ujistit, že služby této kliniky pokrývá a proplácí.

Asistenční služby

Za druhé, cestovní pojištění na rozdíl od EHIC poskytuje všem svým klientům nepřetržitou asistenční službu v rodném jazyce. Během hospitalizace se tedy nebudete muset zabývat administrativou spojenou s Vaším pobytem v nemocnici, ale budete se moci soustředit pouze na rekonvalescenci.

Repatriace a další náklady

U EHIC je velkým výstražným majákem fakt, že na rozdíl od cestovního pojištění Vám neuhradí zpáteční cestu do vlasti, nezaplatí repatriaci ostatků ani neuhradí škodu na Vašich osobních věcech.

Výhody EHIC

Pár výhod ale EHIC skýtá, a to konkrétně právě to, že nárok na zdravotní péči není jako v případě cestovního pojištění omezen přísnými limity. EHIC taktéž kryje pacienty s chronickými onemocněními a nepokrývá pouze nemoci, které vznikly až na zahraniční cestě. Jednou z největších výhod EHIC karty ale rozhodně přetrvává to, že se vztahuje i na úrazy způsobené rizikovými či nebezpečnými sporty, které běžné cestovní pojištění nepokrývá.

Pro koho je evropský průkaz zdravotního pojištění?

Evropský průkaz zdravotního pojištění může získat každý pojištěný občan EU a jeho rodinní příslušníci s místem bydliště v EU. EHIC karta v určitých případech náleží ale i občanům třetích zemí, a to konkrétně v tom případě, kdy mají trvalé bydliště a legální pobývají na území Evropské Unie.

Jak funguje proplácení zdravotní péče v rámci EHIC?

Stát B, který není vlastí občana A, poskytne občanovi A zdravotní péči shodnou s poskytovanou péčí svým vlastním občanům. Stát A, odkud občan A pochází, poté proplatí náklady na svého občana A státu B na základě dodaných faktur. V případě, že občan A nedůsledně skladoval faktury a nedodal všechny potřebné dokumenty své pojišťovně, ponese náklady sám a stát A za něj nenese v tomto případě žádnou finanční odpovědnost. Stát A rovněž nebude refundovat žádnou spoluúčast, kterou občan A musel v rámci zdravotních služeb ve státě B zaplatit.

Jak evropský průkaz zdravotního pojištění získat?

Každý pojištěný občan v rámci EU má právo na EHIC kartu. Pro získání EHIC karty je nutné podat na svou domovskou pojišťovnu žádost o vystavení tohoto průkazu. Vaše pojišťovna má v tomto případě povinnost Vám průkaz vydat, případně Vám místo něj poskytnout dočasnou náhradu než Vám průkaz zhotoví. V případě, že toto pojišťovna nedodrží, máte nárok se odvolat. Průkaz si poté můžete vyzvednout buď osobně, nebo si ho nechat zaslat poštou až k Vám domů.

Jak řešit neposkytnutí péče či neproplacení nákladů, aneb znáte SOLVIT?

V případě, že by Vám v některé ze zemí EU, EEA či Švýcarska odmítli zdravotní péči poskytnout, doporučujeme Vám se nejprve zkontaktovat s Vaší domácí pojišťovnou. V případě, že Vám pojišťovna nebude schopná poskytnout dostatečné poradenství a pomoc, další možností pro dovolání se svých práv je organizace SOLVIT. SOLVIT Vám pomůže jako jedna z organizací EU vyřešit mimosoudní spory v případě porušení Vašich základních práv v jiné členské zemi.

Formulář S1

V případě stěhování do jiného členského státu EU Vám doporučujeme zaregistrovat se pomocí formuláře S1 k nárokování sociálního zabezpečení v jiné zemi EU, než ve Vaší rodné zemi. Formulář S1 Vám pomůže s registrací k místnímu systému sociálního zabezpečení a potvrdí Váš nárok na zahraniční zdravotní péči v rámci EU. Formulář je dohledatelný na stránkách Vaše Evropa od Evropské Unie v sekci podpory v nezaměstnanosti pro občany EU.

Jak EHIC vypadá?

Základním znakem evropského průkazu zdravotního pojištění je jeho přední strana, která je ve všech zemí EU shodná, i když je v rozdílných jazycích. Přední strana potvrzuje Váš nárok na nezbytnou zdravotní péči v rámci celé EU, EEA a Švýcarska. Zadní strana je poté průkazem pojištěnce, kde se nachází základní informace o domovské pojišťovně. Průkaz nenahrazuje lékařské zdravotní zprávy, jelikož lékařům neposkytuje žádné zdravotní informace. Průkaz je pouze pomocí při urychlení administrativy, např. při hrazení výdajů za zdravotní péči pacienta.

Ověření VZP EHIC

Vzhledem k tomu, že se už i v České republice objevily případy padělání evropského průkazu zdravotního pojištění, vřele vám doporučujeme prověřit si pomocí webové aplikace Váš průkaz. Ověření VZP EHIC karty je velmi jednoduché. Na stránkách pojišťovny do speciální kolonky vepíšete číslo Vašeho průkazu a ověříte si jeho platnost a především pravost. Pro ověření VZP EHIC karty můžete využít i tzv. VZP Point, který funguje jako webová aplikace usnadňující komunikaci s pojišťovnou a zjednoduší Vám vyřizování Vašich žádostí na pojišťovnu. Právě v rámci této aplikace můžete rovněž pomocí čísla průkazu Vaši EHIC kartu ověřit a být si jisti, že se nejedná o padělek.

Jak Vy samotní můžete poznat pravost Vašeho průkazu EHIC?

Důležitým faktorem při rozeznávání pravosti evropského průkazu zdravotního pojištění je číslo pojištěnce. V běžném průkazu jej najdete vždy bez lomítka, zato na padělcích je číslo zpravidla psané s lomítkem. Přestože by toto někdo považoval za zbytečný detail, je důležité si jej všímat a vždy zpozornět, pokud Vám začne číslo připadat nereálné a neodpovídající běžnému číslu pojištěnce. Poté si zkontrolujte číslo Vaší pojišťovny a ujistěte se, že číslo územního pracoviště existuje a není tedy falešné. Posledním a nejzáludnějším číslem, které Vás může upozornit na padělek je rodné číslo držitele. Od roku 1954, kdy se v České republice začala používat desetimístná rodná čísla, jsou totiž všechna dělitelná číslem 11.

K čemu slouží EHIC karta?
5 (100%) 4

Nejčtenější články

plna moc k prepisu vozidla obr Plná moc k přepisu vozidla
Kupní smlouva na auto

Nové články

pojištění odpovědnosti občana Pojištění odpovědnosti občana: Jaké výhody má „pojistka na blbost“?
cestovní pojištění covid-19 Cestovní pojištění a covid-19 – storno zájezdu, krytí léčebných výloh a podmínky pojišťoven

O Tereza Hruška Hášová

Srovnání cestovního pojištění:

Spočítat pojištění »
cestovní pojištění online

Nejnovější články:

  • Cestovní pojištění a covid-19 – storno zájezdu, krytí léčebných výloh a podmínky pojišťoven
  • Cestování v roce 2021 – co nás čeká?
  • Novinky u pojištoven v roce 2021
  • Co patří do povinné zimní výbavy automobilu?
  • Vše o elektronické dálniční známce 2021

Naše infolinka:

Rádi Vám poradíme na infolince
773 156 182
Po–Pá 09:00–17:00

O nás:

yespojištění srovnávač

YesPojištění.cz vám nabízí bezplatné srovnání cen běžných pojištění jako je povinné ručení, havarijní pojištění a cestovní pojištění. Kromě toho vám poskytuje i srovnání cen podnikatelských a průmyslových pojištění, jako pojištění strojů, pojištění přepravní dopravy, finanční způsobilosti dopravce a majetku. Další zajímavou službou YesPojištění.cz je bezplatné pojišťovací poradenství online.

yespojištění
Váš online poradce v pojištění

Ušetřete i Vy na svojí pojistce

Spočítejte si nejvýhodnější pojištění u nás
instagram twitter facebook

Pojištění

Cestovní pojištění
Povinné ručení
Havarijní pojištění
Majetek
Životní pojištění
Úrazové pojištění
Všechna pojištění

Pojišťovny

  • AXA pojišťovna
  • Generali Česká pojišťovna
  • ČPP Pojišťovna
  • ČSOB pojišťovna
  • Direct pojišťovna
  • ERV Evropská pojišťovna
  • HVP Pojišťovna
  • Kooperativa pojišťovna
  • PVZP pojišťovna
  • Slavia pojišťovna
  • Union pojišťovna
  • Uniqa pojišťovna
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra

Kalkulačky

Kalkulačka povinné ručení
Kalkulačka havarijní pojištění
Kalkulačka cestovní pojištění
Kalkulačka úrazové pojištění
Kalkulačka životní pojištění
Kalkulačka pojištění majetku
Kalkulačka zdravotní pojištění cizinců
Kalkulačka pojištění bytových domů
Kalkulačka finanční způsobilost dopravce
Kalkulačka pojištění strojů
Kalkulačka flotilové pojištění
Kalkulačka pojištění nákladu

Informace

Časté dotazy
O nás
Platební metody
Obchodní podmínky
Ochrana osobních údajů
Zpracování osobních údajů
Stížnosti a reklamace
Výpis z obchodního rejstříku
Vyhledávání na webu

Jsme členy:

apek

Kontakt:

YesPojištění.cz
Adresa: Ocelářská 21/1272, Praha 9, 190 00
Email: info@yespojisteni.cz
Infolinka: +420 773 156 182
IČO: 04762347

Informace pro autopojištění
Email: autopojisteni@yespojisteni.cz
Po-Pá 9:00 – 19:30 So-Ne 14:00 – 18:00
840 888 444

Informace k cestovnímu pojištění
Email: info@yespojisteni.cz
Po-Pá 9:00 – 18:00
773 156 182 

mastercard visa gopay visa-electron maestro

Copyright © 2021 · YesPojištění.cz