Evidenční kontrola vozidel se provádí na stanici technické kontroly (zkráceně STK) a je nutná absolvovat v případě každého přepisu ojetého vozidla do registru motorových vozidel na nového majitele či provozovatele. Výsledkem evidenční kontroly je Protokol o evidenční kontrole, který se následně předkládá na místně příslušném dopravním úřadě při přihlášení vozidla.
Kdy je evidenční kontrola vozidel nutná?
Evidenční kontrola vozidel se musí udělat vždy, když dojde:
- ke změně provozovatele vozidla
- ke změně vlastníka vozidla, který je zároveň provozovatelem vozidla.
TIP: Potřebujete udělat přepis vozidla na nového majitele a nevíte jak na to? Přečtěte si náš návod na přepis vozidla.
K čemu evidenční kontrola vozidel je?
Evidenční kontrola vozidel má za úkol zjistit, zdali skutečný stav vozidla souhlasí s údaji uvedenými ve Velkém technickém průkazu a v Malém technickém průkazu. Evidenční kontrola tak zabraňuje případným oklamáním nového majitele vozidla, jelikož se během ní nekontroluje pouze VIN kód a tím pádem i historie samotného vozidla jako předešlé kontroly a případné opravy, ale i takové věci jako rozměry pneumatik či samotná barva vozidla.
Co všechno je na evidenční kontrole prověřováno?
Při evidenční kontrole vozidla se prověřuje:
- VIN kód vozidla
- Číslo motoru a jeho typ
- Barva vozidla
- Zápis tažného vozidla
- Počet míst k sezení
- Zápis ABS a řazení
- Výrobní štítek vozidla a jeho údaje
- Vybavení pevnou přepážkou oddělující nákladní prostor od cestujících (u nákladních a užitkových vozidel)
- Tachograf, je-li v zápisu
- Rozměry ráfků
- Rozměry a typ pneumatik
Jaké doklady je potřeba při evidenční kontrole předložit?
Pro absolvování evidenční kontroly je potřeba předložit:
- Technický průkaz vozidla v originálu
- Osvědčení o registraci vozidla v originálu (malý technický průkaz)
- Lékárničku s platným datem expirace
Kde lze absolvovat evidenční kontrolu automobilu?
Kontrolu lze absolvovat v rámci celé České republiky bez ohledu na místo registrace vozidla.
Kolik evidenční kontrola stojí?
Evidenční kontrola vozidla stojí od 200,- Kč do 400,- Kč. Obvykle se provádí na počkání.
Protokol o evidenční kontrole vozidla
Protokol o evidenční kontrole vozidla se vydává vždy na vozidlo. Pro podání na příslušném úřadě nesměl být protokol starší 14 kalendářních dní. Zákonem č. 63/2017 bod 22 se od 3.3.2017 změnila lhůta stáří protokolu ze 14 dní na 30 dní. Evidenční kontrolu vozidla tedy můžete učinit až měsíc před změnou vlastníka vozidla v registru vozidel.
TIP: Potřebujete přihlásit nové vozidlo? Určitě budete potřebovat sjednat si nové povinné ručení. Vyzkoušejte si naší kalkulačku povinného ručení a ušetřete.
Stačí mi protokol o evidenční kontrole vozidla ke změně vlastníka vozidla?
Na tuto otázku je velmi jednoduchá odpověď, a tím je jednoznačné ne. Pro případ změny vlastníka vozidla v registru vozidel je nutné si s sebou vzít ještě řadu dalších dokumentů a dokladů. Co všechno si vzít s sebou na obecní úřad s rozšířenou působností v případě změny vlastníka vozidla naleznete v zákonu č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, který k 1.10.2018 dostal novou podobu a konkrétně vyjmenovává dokumenty, na které nesmíte zapomenout.
Žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla musí podat společně jak předešlý, tak nový vlastník vozidla. Předešlý, ale i nový, vlastník vozidla může být zastoupen plnou mocí s jeho úředně ověřeným podpisem.
V takových případech, kdy se jedná o převod vlastnictví vozidla, si s sebou přineste Malý a Velký technický průkaz, zelenou kartu, doklad totožnosti, doklad o nabytí vlastnického práva (kupní či darovací smlouva) a především platný protokol o evidenční kontrole.
V případě přechodu vlastnického práva (např. dědictvím) s sebou stačí mít doklad totožnosti a doklad o nabytí vlastnického práva. Doklady jako Malý a Velký technický průkaz nemusíte předložit v takovém případě, kdy je ještě nemáte k dispozici. Evidenční protokol poté nemusíte předkládat v případě, že zároveň podáváte žádost o zápis zániku vozidla.