Dostali jste se již někdy do situace, kdy jste například Vašemu dítěti chtěli za složení skvělé maturitní zkoušky nebo k osmnáctým narozeninám darovat automobil, ale nevěděli jste jak na to? Přemýšleli jste, co vše obnáší správná darovací smlouva na auto, jestli se projeví darování motorového vozidla ve Vašem daňovém přiznání, anebo jakými zákony se vlastně darování motorového vozidla řídí? Dnes bychom Vás rádi seznámili se základními principy darování ukotvené v novém občanském zákoníku a pomohli Vám pochopit, jaké kroky budete muset při obdarování učinit.
Darování motorového vozidla, aneb kde hledat ty správné paragrafy
Předtím, než se rozhodnete cokoliv darovat a sepsat darovací smlouvu na vozidlo, si pozorně pročtěte všechny zákony s darováním spojené. A kde konkrétně byste měli číst? Od 1. ledna 2014 všechno základní, co potřebujete vědět, najdete v novém občanském zákoníku.
Nový občanský zákoník – darování
V novém občanském zákoníku si vyhledejte hlavu II, závazky z právních jednání, díl 1, oddíl jedna a konkrétně kapitolu „Darování“. Nejdůležitějšími sekcemi této kapitoly jsou pro Vás především sekce základních ustanovení, odvolání daru pro nouzi, odvolání daru pro nevděk a konečná společná ustanovení.
Darování a základní ustanovení
Pro začátek darování je nutné se srovnat s tím, že dle § 2056 nejste jako ten, kdo dar přislíbil, povinni tento slib dodržet. Dávejte ale pozor na to, že ten, komu byl tento slib daru dán, po Vás může vymáhat náhradu škody, kterou mu nedodržením způsobíte. Jelikož s darem auta počítal, mohl si například předem zaplatit parkovací stání, přičemž náklady při nedodržení slibu darování mu budete muset nakonec uhradit právě Vy.
Forma darovací smlouvy
Jelikož se nejedná o věc, která by byla zapsaná ve veřejném seznamu (registr vozidel nepatří mezi veřejné seznamy, jelikož při získání informací z registru potřebujete prokázat právní zájem právě o tyto údaje), nevyžaduje se dle § 2057 písemná forma darovací smlouvy. Musí se ale jednat o ihned splněné darování. Pokud učiníte příslib darování, je nutné si písemnou formu darovací smlouvy dojednat. Darovací smlouva Vám rovněž poslouží při přepsání vozidla v registru vozidel.
Odvolání daru
V případě, že by se Vaše existenční situace před či během darování změnila k horšímu, můžete dar dle § 2059 odvolat. Kdyby se obdarovaný rozhodnul Vám za dar rovněž něco věnovat, ve Vašem případě se bude dle § 2061 o dar jednat pouze o tolik, kolik Váš dar v hodnotě převýší ten druhý.
Odvolání daru pro nouzi
Kdybyste se jako dárce ocitl v takové situaci, kdy sám sebe neuživíte, či nebudete moci plnit svou vyživovací povinnost vůči Vašim bližním, můžete dar dle § 2068 vzít nazpět a vyžadovat jeho navrácení či vrácení peněz v téže hodnotě.
Odvolání daru pro nevděk
Projevil obdarovaný nevděk, Vám se jeho chování nelíbí a je proti Vašim morálním hodnotám? I pro tyto případy existuje paragraf nového občanského zákoníku, a to konkrétně § 2072. Jako dárce můžete vyžadovat navrácení daru či jeho hodnoty. Toto můžete vyžadovat ale jen a pouze rok od způsobení křivdy.
Společná ustanovení
Jste obdarovaný, musíte dar vrátit, ale mezitím jste ho stihnul již prodat? Dle § 2078 musíte tedy vrátit alespoň to, co Vám z prodeje daru zbylo.
Darování motorového vozidla, daňová problematika a Vaše povinnosti
Čím se máte řídit ve Vašem daňovém přiznání poté, co byla darovací smlouva na vozidlo již podepsána? Řešení je jednoduché, a tím je zákon o dani z příjmu. V novém znění zákona poté, co se zrušila daň dědická a darovací, bylo slovo dar nahrazeno slovem bezúplatné plnění. Běžně se bezúplatné plnění u fyzických osob daní 15% sazbou daně, přičemž u právnických osob až sazbou 19%. Existují ale i situace, ve kterých jsou dary od daně osvobozeny.
Osvobození od daně – příbuzenstvo
V případě, že jste se rozhodli darovat auto někomu blízkému, můžete se vyhnout zdanění tohoto bezúplatného plnění. Dle §10 Ostatní příjmy (3) písmeno c) bezúplatné příjmy budou Vaše dary osvobozeny od daně z příjmu, jakmile je darujete svým přímým příbuzným nebo těm ve vedlejší příbuzenské linii. Vedlejší příbuzenskou linií jsou například tety a sourozenci, zeť či snacha, synovci a neteře a další.
Osvobození od daně – partner ve společné domácnosti
Od daně jsou rovněž osvobozeny taková bezúplatná plnění, která darujete například partnerovi ve společné domácnosti, ve které žijete společně více než jeden rok. Společně jste museli tuto domácnost obhospodařovat, anebo jeden z Vás být existenčně závislý na příjmu druhého partnera.
Osvobození od daně – limit 15 000 Kč
Bezúplatná plnění, která v celkové výši nepřesáhnou 15 tisíc korun, jsou taktéž osvobozeny od daně z příjmu. Jelikož se ale v našem případě jedná o darování motorového vozidla, pravděpodobně tuto částku přesáhnete.
Jak pokračovat po darování motorového vozidla
Darovací smlouva na auto je již podepsaná a Vy nevíte, co dál. Nejdříve je důležité vozidlo přepsat. Pro informace se můžete dostavit osobně na Ministerstvo dopravy či si informace vyhledat na jejich webových stránkách. Hlavně ale mějte na paměti, že po převodu vlastnického práva na obdarovaného, musíte celý přepis auta zařídit ve lhůtě deseti dnů.
„Žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla“
Nejdříve si musíte vyplnit formulář „Žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla“, jak pro případ koupení, ale i darování či zdědění vozidla. Tuto žádost musíte podat Vy jako původní vlastník a obdarovaný jako nový vlastník automobilu. Všechny podstatné formuláře naleznete také na stránkách Ministerstva dopravy, v sekci registru silničních vozidel.
Kde přepis vyřídit?
A kde lze všechny tyto náležitosti vyřešit? Vždy to musí být obecní úřad s rozšířenou působností v místě bydliště původního majitele motorového vozidla. V Praze Vám poté bude stačit osobně zajít na Magistrát hlavního města Prahy.
Co s sebou?
S sebou si musíte vzít především platný průkaz totožnosti (například pas či občanský průkaz) a doklad o nabytí práv nového vlastníka automobilu, což v tomto případě představuje darovací smlouva na vozidlo. Ohledně vozidla si s sebou musíte vzít platný technický průkaz vozidla a osvědčení o registraci vozidla. Důležitým dokumentem, na který rovněž nesmíte zapomenout, je tzv. zelená karta a protokol o evidenční kontrole, který nově může být až 30 dní starý, ne jako donedávna pouze 14 dnů.
Správní poplatek
Připravte se ale i na to, že za přepis vozidla na nového majitele budete muset zaplatit správní poplatek. Konkrétně za zápis změny vlastníka motorového vozidla s nejméně čtyřmi koly zaplatíte správní poplatek ve výši 800 Kč.
Co nakonec?
Jako dárce, který svá vlastnická práva převedl na obdarovaného a zaregistroval vozidlo na nového majitele, musíte odhlásit vozidlo od povinného ručení. Jako nový majitel darovaného vozidla auto znovu přihlaste k povinnému ručení a následně obdržíte i Vaši novou platnou zelenou kartu, která představuje mezinárodní doklad o pojištění odpovědnosti vozidla.
Nevíte, které povinné ručení si vybrat? Vyzkoušejte naši kalkulačku povinného ručení, která pro Vás srovná ty nejlepší cenové nabídky na pojišťovnickém trhu. Můžete si vybírat například mezi nabídkami ČPP, direct Pojišťovny či Českou Pojišťovnou.
Darovací smlouva na auto vzor
Nevíte si rady, jak postupovat při darování motorového vozidla? Darovací smlouva na auto se může zdát mnohým lidem komplikovaná, a tak jsme pro Vás připravili předběžný vzor darovací smlouvy pro inspiraci. Tento vzor slouží pouze jako ukázka darovací smlouvy, a proto jej před použitím prokonzultujte s Vaším právním zástupcem.