Se Slovenskem nás spojuje stejná historie, podobný jazyk i kultura a dlouhá léta bratrství. V moderní době se však Slovenská republika stala samostatným státem, a tak v případě dovolené u našich nejbližších sousedů musíte myslet i na cestovní pojištění do zahraničí.
Foto: Mikita Karasiou, Unsplash
Je nutné mít cestovní pojištění i na Slovensko?
Vzhledem k samostatnosti Slovenska byste si před odjezdem měli sjednat kvalitní cestovní pojištění. České pojištění zde funguje pouze velmi omezeně v rámci „modré kartičky“, tedy Evropského průkazu zdravotního pojištění (více níže). Pro dovolenou na Slovensku tedy platí podobná pravidla jako při prázdninách v Rakousku či jinde v Evropské unii.
Před čím pojištění chrání?
Cestovní pojištění vás ochrání před vysokými výdaji za ošetření zranění nebo nemoci v zahraničí. Jeho uzavření je dobrovolné. Avšak pokud vyrazíte za hranice bez pojištění a stane se vám nějaká nepříjemná nehoda, kterou budete muset řešit s lékařem, může se vám výlet velmi prodražit.
Na Slovensko turisté míří zejména za pěšími túrami do Tater, za relaxací do lázní či za kulturními památkami a historickými centry měst. Zatímco při procházce ve městě můžete neopatrně upadnout a pohmoždit si nebo i zlomit ruku, v případě výletu na horské hřebeny vás může potkat i mnohem komplikovanější zranění. Vždy proto vybírejte správné cestovní pojištění na Slovensko podle plánovaných aktivit. Jak ale najít ten nejlepší produkt?
Co je co – podle čeho vybírat pojištění do zahraničí
Po zadání základních údajů o vás a vaší dovolené do kalkulačky cestovního pojištění získáte přehledně srovnané nabídky partnerských pojišťoven. V tabulce je zvýrazněna celková cena. Můžete si zde ověřit i zahrnutí sportů, výšku limitu plnění a doplňková pojištění k cestovnímu pojištění na Slovensko.
- Limit plnění – označuje finanční hranici, do které pojišťovna zaplatí vaše léčebné výdaje. Veškeré peníze navíc budete muset zaplatit z vlastní peněženky. Proto si jeho výši hlídejte – na turistický výlet do města vám bude nejspíše stačit limit do 5 milionů korun. Jestli ale plánujete provozovat více či méně náročné sporty, určitě vyberte produkt se zvýšeným limitem nebo se připojistěte.
- Odpovědnost, tedy pojištění odpovědnosti, zobrazuje limit případného připojištění, které se hodí všem turistům. Po sjednání jste chráněni, pokud způsobíte majetkovou nebo zdravotní újmu někomu jinému. Pokud vás například na vrcholu hory cizí sportovec požádá o vyfotografování jeho uspokojeného výrazu po zdolání hory, může vám jeho zapůjčený mobilní telefon spadnout na kameny nebo do propasti. Pokud byl sportovec movitější, budete mu muset zaplatit za rozbitý přístroj až desetitisíce korun. Jestliže jste ale pojištěni, vše za vás vyřeší pojišťovna.
- Úrazové pojištění zabezpečí vaši rodinu, pokud bude mít váš úraz nebo nemoc trvalé následky. Budete se tak moci soustředit na léčbu, aniž byste měli starosti o přísun financí a chod rodiny.
- Pojištění zavazadel se hodí v případě rizika jejich ztráty nebo odcizení. Pojišťovna vám pak vyplatí náhradu za vaše soukromé věci (oblečení, elektronika apod.). Ale pozor, plnění se většinou nevztahuje na šperky a hotovost.
- Další připojištění, která by se vám mohla na cestách hodit, je i pojištění dokladů, nadstandardních asistenčních služeb, rizikových sportů či mazlíčků.
- Hlídejte si výškové omezení. Při vysokohorské turistice mají některé pojišťovny omezené pojištění od určitého počtu metrů nad mořem.
- Hodnocení ostatních uživatelů vám pomohou při rozhodování o variantě pojištění.
Foto: Norbert Kundrak, Unsplash
Průkaz pojištěnce nemusí stačit
Evropský průkaz zdravotního pojištění známý jako „modrá kartička pojištěnce“ platí po celé Evropské unii, tedy i na Slovensku. V případě zranění nebo nemoci vám však pojišťovna zaplatí pouze to nejzákladnější ošetření v nejbližším státním zdravotnickém zařízení. Vše ostatní (zachraňovací práce, transport do nemocnice, předepsané léky, hospitalizace apod.) pak budete muset uhradit sami. Počítejte i s různě vysokou spoluúčastí. V případě komplikovaného záchranářského zásahu, operace a hospitalizace se částka za léčení může snadno vyšplhat i na stovky tisíc korun. Pokud se rozhodnete nepojistit a budete spoléhat na modrou kartičku, hrozí vám, že takový zážitek budete splácet dlouhá léta.
Chystáte se na cestu do Tater? Nezapomeňte si do Tater sjednat cestovní pojištění.
Rozhodujte se podle limitů a služeb
Každá pojišťovna má svou nabídku produktů. U některých může být sport zahrnutý v základní variantě cestovního pojištění, jinde si ho musíte připojistit. Proto si vždy pečlivě přečtěte, za jaké pojišťovací služby platíte a co vámi vybraný balíček obsahuje.
Jakmile si u nás vyberete tu pravou pojistku, můžete si ji sjednat a zaplatit online z pohodlí domova. Vše stačí zařídit před odjezdem (nejméně však 4 hodiny). Vzhledem ke geografické blízkosti Slovenska můžete být pojištěni už od částky 20 Kč za den, a to za klidný spánek určitě stojí. Cena pojištění dále záleží hlavně na délce pobytu, typu cesty (turistická nebo pracovní), počtu osob a jejich věku. Díky našim dobrým vztahům s pojišťovacími partnery navíc získáte levnější cenu než na jejich kamenných pobočkách.
Chraňte se na cestách dobrým pojištěním
I když máte pocit, že jste na Slovensku jako doma, nezapomínejte, že se jedná o cestu do zahraničí. Kdykoli opustíte hranice České republiky, měli byste mít sjednané vhodné cestovní pojištění. Ochrání vás před velkými výdaji v nepříjemných situacích, které mohou potkat každého z nás. Nenechávejte nic náhodě a chraňte se předem, ať si můžete výlet užít naplno.
Více jsme se o cestovním pojištění na Slovensko rozepsali na našem blogu.