Ochrání vás cestovní pojištění i v případě nutnosti ošetření chronické nemoci? Záleží na výlukách konkrétní pojišťovny. Některé instituce myslí i na takové situace a mají je v základní nabídce „cestovka“. U jiných si budete muset sjednat individuální variantu. Jaké existují výluky a proč je nepodceňovat, zjistíte v článku.
Foto: silviarita, Pixabay
S pojištěním do zahraničí ušetříte za lékařskou péči
Asi 80 % všech Čechů při zahraničních cestách svěřuje své zdraví do pomyslných rukou cestovního pojištění. To je během cestování chrání před potenciálními výdaji za lékařské ošetření. Jako samoplátce by pacient s obyčejným vymknutým kotníkem leckde zaplatil tisíce až desetitisíce korun. Transport z nepřístupných poloh, nečekané operace a hospitalizace v zahraniční nemocnici pak mohou stát i miliony korun.
Cestovní pojištění u nemocných osob
Pokud trpíte nějakou chronickou chorobou, např. cukrovkou, alergií, epilepsií, astmatem, žaludečními vředy apod., předem si detailně projděte pojistné podmínky pojištění do zahraničí. Mnoho pojišťoven má podobná onemocnění ve výlukách. Nezaplatí tedy náklady na jejich ošetření lékařem. Jiné instituce naopak za pacienta mohou zaplatit i léčbu chronických onemocnění. Zdravotní stav cestujícího však musí být před cestou stabilizovaný. Stačí před sjednáním pojištění doložit, že se v posledních 6, 9 nebo 12 měsících (podle konkrétní pojišťovny) vaše zdravotní kondice nezhoršila, nepobývali jste kvůli danému onemocnění v pracovní neschopnosti a nenavyšovaly se vám dávky léků. Podobně se pojišťovny dívají také na ženy ve vysokém stupni těhotenství. Jestliže jste se v minulém roce léčili s přetrvávající nemocí nebo jste v jiném stavu a blíží se vám termín porodu, pojišťovny vám nejspíš připraví individuální nabídku.
Výluky v cestovním pojištění
Pojišťovny se obecně chrání seznamem výluk, tedy situacemi, během kterých pojištění neplatí. I když má každý produkt a každá pojišťovna jiné výluky, nejčastěji se na seznamu objevují tyto okolnosti:
- ošetření v zahraničí není neodkladného rázu,
- ke zranění nebo onemocnění došlo v souvislosti s alkoholem nebo omamnými látkami,
- zdravotní újma se stala během páchání přestupku nebo trestné činnosti,
- výlohy jsou za ošetření pohlavně přenosné nebo psychické nemoci,
- Ministerstvo zahraničních věcí ČR či Světová zdravotnická organizace nedoporučily návštěvu daného státu,
- zranění se vám stalo během teroristického činu,
- v zemi proběhla epidemie nemoci, kterou jste se nakazili,
- újma se vám stala při provozování činnosti na místě k tomu neurčeném,
- svou situaci jste dostatečně a včas nekonzultovali s asistenční službou pojišťovny a
- ošetřili vás v České republice neuznávanými lékařskými postupy (např. homeopatií).
Foto: JESHOOTS.com, Pexels
Modrá kartička vše nespasí
Pokud plánujete cestu do EU, možná si myslíte, že vám k případnému ošetření pomůže Evropský průkaz zdravotního pojištění alias „modrá kartička pojištěnce“. Ta však pokrývá pouze nejnutnější ošetření v nejbližším státním zdravotnickém zařízení. Pojišťovna vám nezaplatí ani transport do nemocnice, ani předepsané léky či poplatky za hospitalizaci. Zároveň je v některých státech pacientům účtována různě vysoká spoluúčast. Před cestou do zahraničí se raději chraňte komplexnějším cestovním pojištěním, které myslí i na všechny vámi provozované sportovní aktivity a má dostatečný limit.
Podle čeho „cestovko“ vybrat?
Jedním z nejdůležitějších ukazatelů při výběru opravdu správného cestovního pojištění je dostatečná výše pojistných limitů. Ty určují finanční hranici, do jejíž výše za vás lékařské výdaje zaplatí pojišťovna. Cokoli nad limit pak budete muset zaplatit sami – proto je výhodné vybrat si produkt s co nejvyššími limity. Pro turistickou cestu po evropských městech se doporučuje nejnižší limit 3 000 000 Kč. Jestliže pojedete na druhý kout světa, sjednejte si limit alespoň 5 000 000 Kč.
Pokud plánujete na své zahraniční návštěvě i sportovat, předem se v pojistných podmínkách ujistěte, že je vaše plánovaná aktivita v pojištění zahrnutá. Lyžování, potápění, vysokohorská turistika a podobné sporty jsou však ve většině pojišťoven považovány za rizikové aktivity a musíte si je za nízký poplatek připojistit. Část institucí dokonce vytváří speciální balíčky pojištění na hory nebo k moři.
Spíše než o nízkou cenu se zajímejte, co vše za své peníze dostanete od pojišťovny. U cestovního pojištění hledejte nonstop asistenční linku připravenou vám kdykoli pomoci, možnost připojištění sportovních aktivit či další doplňková pojištění (nejoblíbenějšími jsou pojištění odpovědnosti, úrazové pojištění, pojištění zavazadel nebo cestovních dokladů proti krádeži a ztrátě). Zajímejte se i o dílčí limity, např. za stomatologické ošetření, a o výši možné spoluúčasti.
Vybírejte cestovní pojištění jednoduše
Širokou nabídku pojistných produktů si lépe rozmyslíte s naší kalkulačkou cestovního pojištění. Po vyplnění základních údajů o vás a vaší cestě získáte přehledně sestavené produkty našich partnerů. Vyberete si mezi nimi to ideální pojištění a případná připojištění, vše online sjednáte i zaplatíte. Můžete tak vše stihnout sjednat i v den odjezdu – a navíc bez běhání po městě.
Vše si pečlivě pročtěte
I když se cítíte naprosto zdraví, nepodceňujte možné zdravotní komplikace, které by mohly nastat během pobytu v zahraničí. Stačí zažívací problémy nebo uklouznutí na mokrém chodníku a z vaší peněženky snadno vylétnou tisíce korun za péči lékařů. Raději se předem chraňte kvalitním cestovním pojištěním, které myslí na každou situaci. Pokud bojujete s chronickým onemocněním nebo jste v jiném stavu, přečtěte si pojistné výluky o to pečlivěji. Ideální pojištění vám pomůže v jakékoli situaci, kdy jde o vaše zdraví.