Zvířecí miláčci nám dělají většinou radost, může však nastat situace, kdy bude chlupáč potřebovat nákladnější ošetření u veterináře nebo poničí cizí majetek či způsobí újmu na zdraví. V takovém případě vám pomůže speciální pojištění pro psa či kočku.
Foto: Ulrike Mai, Pixabay
Pojištění psů a koček má několik podob
Jednotlivé pojistky lze rozdělit do několika kategorií – pojištění pro náhlé onemocnění či úraz zvířete, cestovní pojištění psa nebo kočky a připojištění odpovědnosti za škody způsobené zvířetem.
Pojišťovny zpravidla požadují, aby bylo zvíře zdravé, bylo identifikovatelné prostřednictvím tetování nebo čipu a mělo absolvováno důležitá očkování. Můžete se setkat i s požadavkem na nahlédnutí do průkazu původu či vyplnění dotazníku a jeho potvrzení veterinářem. Kromě toho může pojišťovna odmítnout pojistit mláďata do půl roku věku, či naopak mazlíčky starší 8 let.
Pojištění veterinární péče
Pojištění se vztahuje na situace, kdy bude váš zvířecí kamarád potřebovat pomoc lékaře. Nutná veterinární léčba může být mnohdy velmi nákladná, komplexní pojistka kryje tyto služby:
- ambulantní ošetření,
- veterinární vyšetření,
- chirurgické zákroky,
- diagnostika, použitý veterinární materiál,
- náhradní ubytování/péče pro zvíře,
- rehabilitace,
- předepsané léky (kromě doplňků a homeopatik).
Celkem běžně se v rámci pojištění pro zvířata setkáte se spoluúčastí ve výši 10–20 % či ve formě pevně stanovené částky, a to do asi 2 000 Kč. Pojištění zpravidla nekryje léčbu chronických onemocnění, vrozených vad, prevenci a kosmetické zákroky, řešení komplikací při březosti a porodu, nutnou dietní stravu, kastraci, odčervení a očkování. Pro výstavní zvířata či profesionální zvířecí závodníky je nutné sjednat připojištění aktivit.
TIP: Kolik stojí veterinární zákroky? Operace kolenního vazu u většího plemene psa vyjde i na 30 000 Kč, za léčbu močových kamenů pejska si veterinář účtuje více než 15 000 Kč, urologické potíže kočičky pak mohou majitele stát více než 10 000 Kč.
Lze se pojistit i proti úhynu zvířete, což je obdoba lidského životního pojištění. V takovém případě vám bude po smrti nebo nuceném utracení psa či kočky vyplacena sjednaná suma.
Foto: Alexandr Podvalny, Pexels
Cestovní pojištění pro psa nebo kočku
Při cestě na dovolenou byste měli cestovním pojištěním chránit nejen sebe, ale i zvířata, která s vámi vyrazí za hranice. V rámci lidského cestovního pojištění si můžete připojistit náklady na akutní veterinární péči či úhyn mazlíčka. Hodí se i připojištění odpovědnosti, které kryje případné škody způsobené psem či kočkou.
S sebou byste měli vzít kromě pojistné smlouvy i doklad o platném očkování proti vzteklině a cestovní pas pro psa nebo kočku – vystaví jej veterinář a zaplatíte za něj asi 500 Kč. Zvíře musí být tetované nebo čipované. Tyto povinnosti platí pro země EU, jiné státy mohou vyžadovat i další povinná očkování a potvrzení. Při cestách do třetích zemí se může objevit požadavek na osvědčení o zdravotním stavu zvířete před cestou, vystavuje jej veterinář.
TIP: Jaké cestovní pojištění pro zvíře nabízejí jednotlivé pojišťovny?
Připojištění odpovědnosti za škody způsobené zvířetem
Mazlíčci mohou způsobit celou řadu nepříjemných situací – pokousaný soused, útěk a způsobení dopravní nehody, poničení majetku třetí osoby (třeba rozkousané boty návštěvy, zadávené slepice u souseda) apod. Pojistka zahrnuje újmu na zdraví, financích i majetku třetích osob. Připojištění však nekryje škody, které mazlíček způsobí osobám žijícím s majitelem zvířete ve společné domácnosti či členu rodiny.
Pojištění pro hospodářská zvířata a koně
Kromě pojištění psa či kočičky si můžete sjednat pojištění i pro hospodářská zvířata a koně. Pojištění pak zahrnuje zejména veterinární výlohy při infekční nákaze, uhynutí, utracení, krádež zvířete a živelní události.
Máte zájem o sjednání pojištění pro zvíře? Kontaktujte nás na e-mailu [email protected]
nebo infolince +420 800 445 555, nabídneme vám individuální srovnání produktů.