Vyrazit za hranice všedních dnů a s ničím si nelámat hlavu. Krásná dovolená nebo prodloužený eurovíkend se však mohou stát nepříjemným zážitkem, pokud vás potká úraz nebo nemoc. Cestování se správným cestovním pojištěním vám však ušetří mnoho starostí i financí. Zajímejte se o rozsah služeb, pojistné limity, výjimky a připojištění. Pomůžeme vám vybrat to správné cestovní pojištění pro vaši dovolenou. Jak na to?
Foto: Gregory Culmer, Unsplash
Chraňte se cestovním pojištěním na každém výletu do ciziny
Před každou cestou byste měli uzavřít kvalitní pojistku, která vám může ušetřit i statisíce Kč. Nevěříte? Ošetření poraněného kolena na lyžařském svahu, zásah horské služby, převoz do nemocnice, operace a hospitalizace vás mohou stát klidně i více než 200 000 Kč. Takovou částku si na podobný účel asi ukládá málokdo. Proto by mělo být sjednání cestovního pojištění před odjezdem samozřejmostí pro každého dobrodruha i turistu. Výběr cestovního pojištění může skrývat mnohá úskalí, v dnešním článku ale najdete, na co se zaměřit a jak pro sebe najít ideální produkt.
Cena cestovního pojištění se odvíjí od cílové destinace, délky pobytu, účelu cesty a věku pojistníka. Následně také rozhoduje výše pojistných limitů (tedy finanční hranice, do níž bude případné výdaje za léčbu a další úkony hradit pojišťovna), doplňkové služby a případná připojištění.
Tipy na cestovní pojištění – podle čeho vybírat?
1. Zvolte správně nastavený limit
Limit pojistného plnění volte s ohledem na plánované aktivity. Lehká pěší turistika po městě bude mnohem méně riziková než sjezdové lyžování, horolezectví nebo potápění. Pojišťovny proto většinou nabízejí různé varianty pojistných produktů – základní s rozsahem limitů od 1 do 3 milionů Kč, rozšířenou s plněním do zhruba 5 až 6 milionů Kč a nadstandardní s limitem v řádu desítek milionů Kč nebo neomezeným. Předem si promyslete možná rizika své dovolené a relativní nebezpečí při plánovaných aktivitách a vyberte si jednu z nabízených variant. Nezapomeňte si zkontrolovat, co vše je konkrétním pojištěním kryté – některé produkty například nekryjí stomatologická ošetření.
2. Připojištění vám ulehčí spoustu situací
Další možností, jak být co nejlépe chráněn na cestách, jsou doplňkové služby a připojištění. Můžete si připojistit zavazadla a cennosti proti krádeži nebo ztrátě, odpovědnost za škodu třetím osobám nebo třeba domácí mazlíčky. Podrobnější informace o připojištění a jejich výhodách najdete níže:
- Připojištění zavazadel – nebudete se muset obávat o své osobní věci a cennosti. Je však nutné si je chránit, například uložením do hotelového trezoru.
- Odpovědnost za škodu – srážka s lyžařem a jeho následné ošetření v nemocnici, neopatrná manipulace s cizím fotoaparátem nebo neúmyslné poničení vybavení hotelového pokoje. I takové případy můžou být hrazeny ze speciální pojistky.
- Připojištění dokladů – ztrátu pasu nebo občanského průkazu pak vyřešíte bez paniky.
- Domácí mazlíček – jedete-li na dovolenou i se čtyřnohým kamarádem, rozmyslete si jeho pojištění. Kryje veterinární výlohy i případné škody třetím osobám.
- Úmrtí nebo trvalé následky – i tyto smutné situace mohou nastat. Pojišťovna pak zajistí repatriaci těla a může vyplatit pozůstalým odškodné.
- Připojištění cesty autem – jestliže míříte do bližší destinace a pojedete vlastním autem, chraňte se speciálním připojištěním. Asistenční služba, odtah domů, náhradní doprava i přechodné ubytování a další služby vám pomohou přečkat komplikace bez nervů.
3. Jsou výjimky, které pojištění nekryje
Před samotným sjednáním pojistné smlouvy si detailně pročtěte, za jakých okolností platí a za jakých ne. Žádná pojišťovna neproplatí úmyslně způsobenou škodu nebo pokud vznikla pod vlivem návykových a psychotropních látek či bez povinných ochranných pomůcek a správného vybavení. Dále existují určité výjimky (typicky třeba extrémní adrenalinové sporty), které smlouva nepokrývá – proto se vždy předem informujte, jaké aktivity a situace jsou ve vaší smlouvě zahrnuté.
Před cestou si o lokalitě zjistěte dostatek informací. Mnoho údajů najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí, kde se nacházejí obecné i aktuální zprávy o státech a také přehled řešení různých situací v cizině včetně kontaktů na konzuláty. Do batohu si přibalte i kopie dokladů (občanský průkaz, pas, Evropský průkaz zdravotního pojištění, doklad o cestovním pojištění a případně i povinném ručení, pokud jste vyrazili na cesty autem), které vám dobře poslouží při výletech – originály pak můžete nechat bez obav v trezoru na hotelu.
Foto: Fabricio Macedo FGMsp, Pixabay
4. Vyhýbejte se rizikům
Před vzdálenější cestou absolvujte vhodná očkování. Vždy s sebou mějte lékárničku se základními léky, obvazy apod. Pokud si nejste jisti nezávadností vody z vodovodu, nepijte ji ani v ní neomývejte potraviny. Plánujete-li se vybít aktivně, mějte s sebou funkční a zkontrolované vybavení a dostatečné ochranné pomůcky (helmu, chrániče aj.). Počítejte i s finanční rezervou – proplacení případných léčebných výloh může pojišťovna uskutečnit až po vaší dovolené. Míříte-li za hranice s cestovní kanceláří, předem si zjistěte reference a zda je pojištěná proti úpadku. Vyrážíte vlastním autem? Servisní prohlídka před jízdou by měla být samozřejmostí, stejně tak platné povinné ručení.
5. Sjednejte si nejlepší cestovní pojištění online a ušetřete
Díky našim dobrým vztahům s pojišťovnami vám můžeme nabídnout levnější pojistky než u klasické přepážky. Stačí do naší kalkulačky zadat základní údaje a vybrat si z nabídek pojišťoven tu nejlepší pro vás. Hledejte nejen nízkou cenu, ale i rozšířené služby, kvalitní asistenci a výhodné podmínky. Vše vyřídíte během pár minut z domova, včetně online zaplacení, a ušetříte i svůj čas.
Za hranice vždy jen s pojištěním
Při každé cestě za dobrodružstvím nebo odpočinkem se může přihodit jakákoli patálie. Vyhněte se nepříjemnostem a velkým výdajům s kvalitním cestovním pojištěním. Ochrání vás v případě úrazů a poplatků za léčbu. Připojištění vás poté zabezpečí při ztrátě, krádeži či škodách způsobených třetím osobám. Díky financím od pojišťovny si poté můžete užívat na další dovolené s rodinou.