Jak zjistím bonusy u povinného ručení? Vyplňte formulář níže a náš operátor vás bude ihned kontaktovat s počtem bonusů za odježděné bez nehody roky.
Zjištění bonusů u povinného ručení:
Co je to bonus u povinného ručení?
Víte, co jsou to bonusy u povinného ručení a jak ovlivňují cenu vašeho pojištění? Pokud ne, v dnešním článku od nás dostanete jasné a detailní vysvětlení toho, jak takzvané bonusy fungují a proč je třeba si pro povinné ručení bonus hlídat, zejména při sjednání nového pojištění.
Bonusy a malusy
Všechny současné pojišťovny nabízející povinné ručení a havarijní pojištění v dnešní době uplatňují takzvaný systém bonus/malus. Tento systém se vztahuje přímo k pojistníkovi vozidla a jedná se o slevu či přirážku na pojistném v závislosti na průběhu pojištění. Obecně řečeno, pokud má pojistník bezeškodný průběh pojištění (nezaviní žádnou škodu či nehodu), přizná mu jeho pojišťovna na další pojistné období takzvaný bonus neboli slevu na pojistném. Pokud naopak dojde k pojistné události, bude u pojistníka uplatněna přirážka na pojistném, tedy malus.
Proč je počet bonusů tak důležitý?
Důvodem proč by si každý měl hlídat počet svých nasbíraných bonusů je především to, že jsou bonusy u povinného ručení významným faktorem pro výpočet ceny pojištění. Cena povinného ručení se od nich přímo odvíjí. Velký počet bonusů vám může pojistku zlevnit až o 50 či 60 %, velký počet malusů vám však může vaše pojištění i několikanásobně prodražit.
Povinné ručení bonus – jak to funguje?
Každý pojistitel se řídí svojí tabulkou systému bonus/malus a proto se požadované doby bezeškodného průběhu pojištění a výše slev či přirážek mírně odlišují v závislosti na vybrané pojišťovně. Vždy však platí, že pojistník, který ještě neměl své auto nikdy pojištěné začíná na základním pojistném bez jakékoli slevy či přirážky, tedy na nule. Zpravidla za 12 až 23 měsíců pojištění bez nehod (bezeškodného průběhu pojištění), se pojistníkovi přizná 5 % slevy na pojistném. Za 24 až 35 měsíců bezeškodného průběhu bude již sleva činit 10 %, za 36 až 47 měsíců 15 % a tak dále až do doby kdy pojistník například po 120 měsících bezeškodného průběhu dosáhne na 50 % slevy na svém pojistném, popřípadě u některých pojistitelů až 60 %.
A co v případě malusů?
V případě, že způsobí pojištěné vozidlo pojistnou událost a bude tedy nutné, aby pojistitel poskytl třetí osobě pojistné plnění, je tato skutečnost zohledněna následnou přirážkou na pojistném neboli malusem. Za každou pojistnou událost je pojišťovnou snížena vaše dosavadní doba bezeškodného průběhu několik stupňů či počet měsíců, zpravidla 36 měsíců. Pokud jste například již měli 12 měsíců bezeškodného průběhu (a tedy bonus ve výši 5 % slevy na pojistném), bude vám po způsobení pojistné události odečteno z tohoto průběhu 36 měsíců. Tímto se v systému bonus/malus dostáváte do mínusových hodnot ( -24 měsíců bezeškodného průběhu) což pro vás zpravidla znamená 15 % přirážku na vašem pojistném.
Modelový příklad
Pro lepší pochopení tohoto systému si představme situaci, kdy měl řidič sjednáno povinné ručení u Slavia pojišťovny a jeho bezeškodný průběh pojištění již činil 36 měsíců. Tímto se v systému bonus/malus u pojišťovny Slavia dostal na stupeň B3, což zde znamená 15 % slevy na jeho pojistném. Pak však způsobil nehodu a pojišťovna mu za tuto pojistnou událost odečetla 36 měsíců jeho bezeškodného trvání pojištění. Náš řidič se tedy rázem dostal na stupeň 0, což znamená, že za povinné ručení bude hradit základní pojistné bez jakýchkoli slev na pojistném.
Dále si představme, že ani ne po měsíci náš řidič spáchal další nehodu. Tímto mu bude odečteno dalších 36 měsíců a v systému Slavia pojišťovny se dostane na stupeň M3 (-25 až -36 měsíců bez nehody), což pro něj znamená 35 % přirážku na pojistném.
Kdy se uplatňují bonusy?
Bonus či malus se zpravidla přiznává k datu počátku toho pojistného období, které následuje po uplynutí hodnoceného pojistného období, přičemž jsou pro stanovení bezeškodného průběhu pojištění podstatné celé ukončené měsíce.
Bonusy u povinného ručení u různých pojišťoven
Jak jsme již uváděli výše, je systém bonus/malus u různých pojistitelů mírně odlišný. Některé pojišťovny mají maximální bonusy u povinného ručení stanoveny až ve výši 50 %, u některých však můžete dosáhnout až na 60 slevy na vašem povinném ručení. Dále je též důležité, za jakou dobu bezeškodného průběhu na požadovanou výši slevy dosáhnete. Níže jsme pro vás připravili stručný přehled systémů bonus/malus u některých známých pojišťoven.
Pojišťovna Kooperativa
Pojišťovna Kooperativa nabízí standardní systém bonus/malus, kdy je za každou rozhodnou dobu pojištění (dobu bezeškodného průběhu) přidáváno 5 % slevy na pojistném. Dosáhnout zde můžete až na stupeň B10, tedy 120 měsíců rozhodné doby a více, kdy vám vzniká nárok na 50 % slevy na pojistném. Naproti tomu v případě malusu, vám za -61 měsíců a více hrozí až 120 % přirážka na pojistném. Při pojistné události snižuje pojistitel dosažený stupeň bonusu či malusu o dva stupně.
Slavia pojišťovna
Tuto pojišťovnu jsme uváděli v našem modelovém příkladu. Pokud máte povinné ručení bonus na stupni B10 (120 a více měsíců), může vám Slavia pojišťovna poskytnout 50 % slevu na vašem pojistném. Naopak při maximálním stupni malusu M6 (-61 měsíců) činí přirážka 150 %. Za každou pojistnou událost vám pojistitel odečítá 36 měsíců z vaší dosavadní doby bezeškodného průběhu pojištění.
Česká podnikatelská pojišťovna
U České podnikatelské pojišťovny vám mohou bonusy u povinného ručení přinést až 50 % slevu na pojistném, a to už při 120 měsících bezeškodného průběhu. Naopak za stupeň malusu M6 (-61 měsíců) vám hrozí až 150 % přirážka na pojistném. U České podnikatelské pojišťovny se vám za každou pojistnou událost zkracuje délka doby bezeškodného průběhu o 24 měsíců.
Pojišťovna Direct
Pojišťovna Direct nabízí ve stupni bonusu B10 (168 a více měsíců) až 53 % slevy na pojistném, naopak v maximálním stupni malusu M6 (-61 a více měsíců) je maximální přirážka stanovena na 200 %. Za každou pojistnou událost se dosažený stupeň bonusu či malusu snižuje o dva stupně. Výjimkou je pojistná událost, která vznikla z důvodu požití alkoholu pojistníkem, neboť zde se stupeň bonusu/malusu snižuje až o deset stupňů.
Generali Česká pojišťovna
Česká pojišťovna vám může za 120 a více měsíců bezeškodného průběhu pojištění poskytnout až 55 % slevu na vašem pojistném. Naproti tomu maximální stupeň malusu nastává již od stupně M5 (-48 měsíců), kdy přirážka na pojistném činí 200 %. V případě pojistné události se u České pojišťovny odečítá 36 měsíců z vaší doby bezeškodného průběhu pojištění.
Převod bonusů na nové povinné ručení a sjednání pojištění
Aneb jak funguje darování bonusů u povinného ručení…
Pokud máte vozidlo již nějakou dobu pojištěné, nebojte se, že se změnou pojišťovny o své nasbírané bonusy přijdete. V praxi je zcela běžné, že se při změně pojistitele již nasbírané bonusy převádějí k novému pojistiteli. Údaj o počtu bonusů vám povinně vystaví vaše stávající pojišťovna, popřípadě může nová pojišťovna tento údaj zjistit prostřednictvím databáze České kanceláře pojistitelů. Proto pokud chcete na vašem povinném ručení ušetřit, vyplatí se vám čas od času srovnávat nabídku povinného ručení i u ostatních pojišťoven. K tomu můžete nezávazně využít naší online kalkulačku povinného ručení, s pomocí které se vám zobrazí aktuální cenové nabídky na vaše vozidlo u různých pojišťoven. Pokud zjistíte, že jste na vašem stávajícím pojištění značně přepláceli, můžete si u nás vám vyhovující nabídku nového pojištění ihned sjednat a uhradit online či převodem. Veškeré doklady k pojištěni obdržíte obratem do vašeho emailu a ušetříte tak stovky až tisíce korun.
Tip: Více informací v blogovém článku: Bonus, malus, indexace, vinkulace – jaký mají vliv na pojištění?