Provozování vlastního podnikání může zahrnovat nemalá rizika. Každý podnikatel by měl být připraven na různá nebezpečí spojená nejen s typem podnikání, ale také s náhodnými událostmi. Rozhodně je vhodné přemýšlet o pojištění, které přiměřeně ochrání majetkovou a finanční likviditu podnikatele.
Při hledání vhodné pojištění pro OSVČ byste měli vzít v úvahu mnoho faktorů, abyste správně zabezpečili své podnikání. Je důležité nejen pojistit proti tzv náhodné události, ale také pojištění odpovědnosti. Poradíme, jak zvolit správné pojištění a na co si dát pozor před podpisem smlouvy.
Co by si měl podnikatel pojistit?
Podnikatelé by měli myslet mimo jiné na pojištění nemovitostí, vlastněných strojů a zařízení a vybavení své prodejny, skladu či výrobny. Chrání se tak před důsledky náhodných událostí (požár, povodeň nebo záplavy), jakož i před krádeží vloupáním a loupeží. Pojištění podnikání proti vybraným náhodným událostem nebo proti všem rizikům zabrání mnoha situacím, které pro něj mohou být až likvidační. Pojištění majetku je mimo jiné zajímavé řešení pro obchody nebo poskytovatele služeb, kteří svou činnost zakládají na přístupu do areálu a na tom, co se tam nachází. V případě náhodných událostí budou peníze z pojištění pokrývat náklady spojené například s odstraněním poškození, rekonstrukcí, zpětným odkupem zařízení, a dokonce i náklady spojenými s prací odhadce.
Když podnikáte, je vhodné si také sjednat pojištění odpovědnosti podnikatele. Pojištění odpovědnosti za škodu chrání podnikatele před výdaji na krytí škod způsobených třetím osobám. Proto je důležité řádně přizpůsobit rozsah pojištění konkrétní povaze vašeho podnikání. V případě, že sedíte v dozorčí radě nebo jste vedoucím zaměstnanců, můžete si sjednat i pojištění manažerů.
Jak ochránit váš majetek?
Pojišťovny stále více rozšiřují svoji nabídku speciálních druhů pojištění. Díky nim si podnikatel může zakoupit pojistku, která bude společnost chránit před škodami, které mohou v daném odvětví nastat. Mezi specializovanými pojistkami je například pojištění nebytových prostor a movitého majetku. V případě pojistné události pak získá podnikatel prostředky na nákup nového zařízení, opravu poškozených nebo obnovení ztracených dat. Pojistit si lze zásoby zboží, cennosti, velké stroje i letadla, ale i převážený náklad, nejrůznější vypůjčené předměty, které máte v užívání.
Pojištění přerušení provozu
Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekanému přerušení provozu, proto je vhodné včas uzavřít pojištění přerušení provozu. V případě přerušení pak můžete získat úhradu ušlého zisku, pravidelných nákladů i vícenákladů spojených s provozem.
Pokud nastane situace, kdy se dostanete z nějakého důvodu k soudu, může vám významně pomoci pojištění právního zastoupení. V případě volby tohoto pojištění si lze také zajistit konzultace a pomoc ze strany pojišťovny.
Před podpisem pojistné smlouvy si řádně přečtěte pojistné podmínky. Všeobecné pojistné podmínky obsahují zejména informace o výlukách, tedy situacích, kdy pojišťovna nevyplácí náhradu škody. Katalog výluk určuje pojistitel, proto se může u jednotlivých pojišťoven lišit. Nejčastěji se však jedná o škody způsobené stávkami, nepokoji, činnostmi v oblasti jaderné energie nebo úmyslným trestným jednáním podnikatele nebo jeho zaměstnanců.