Nemoc COVID-19 způsobená koronavirem SARS-CoV-2 změnila pravidla a omezila cestování po celém světě. Přinášíme vám přehled vybraných zemí s nejdůležitějšími informacemi ohledně cestování do jednotlivých států a jejich restrikce. Pro nejaktuálnější informace o cestování do zahraničí v době koronavirové pandemie sledujte web Ministerstva zahraničních věcí ČR. Před každou cestou do zahraničí doporučuje ministerstvo zahraničí registraci cestujících osob do systém DROZD.
Foto: Patrick Assalé, Unsplash
Turistické destinace postižené koronavirem
Koronavirová nákaza postihla mnoho evropských zemí, které jsou oblíbeným cílem českých turistů. Jednou z nejhůře zasažených zemí byla Itálie, kterou si Češi oblíbili navštěvovat v zimě i létě. Z dalších favorizovaných destinací jmenujme Chorvatsko a Slovensko, kde se onemocnění podařilo udržet v mezích. Největší propad zájmu pozorovaly letecké společnosti u cest do jihovýchodní Asie, kde se onemocnění objevilo poprvé.
TIP: Více se o cestování v počátcích doby koronavirové, cestovním pojištění, návratu domů a povinné karanténě dozvíte v našem článku cestování v době koronaviru a Kam můžete nyní vycestovat? Bezpečnost zemí určuje vládní „semafor“.
Koronavirus v Itálii
Už od konce ledna se Itálie potýkala s velkým náporem koronavirové infekce. Po celostátní karanténě se od začátku června ruší omezení pohybu osob, preventivní karanténu po návratu z ciziny i uzavření hranic. Do země nyní mohou volně cestovat obyvatelé schengenského prostoru, Švýcarska a Monaka. Itálie byla jedním z nákazou nejpostiženějších států v Evropě. Omezení turismu bude mít na Itálii nejspíš velký ekonomický dopad.
Itálie vyžaduje, aby všichni cestující do Itálie vyplnili čestné prohlášení. V případě cesty do regionů Sardínie a Apůlie je nutné předem nahlásit svůj pobyt. Pokud jste před příletem do Itálie navštívili Rumunsko nebo Bulharsko, jste povinni v Itálii nastoupit 14 dnů do karantény. Povinné jsou testy pro cestující přijíždějící z Chorvatska, Řecka, Malty a Španělska.
Koronavirus na Slovensku
Na hranicích se Slovenskem již nemusíte prokazovat negativní test a po návratu vás karanténa nečeká. Slovenské vládě se díky přísným opatřením (např. omezení volného pohybu) povedlo rapidně zpomalit průběh pandemie. V zemi už fungují obchodní centra, kulturní podniky a restaurace (max. do počtu 100 lidí). Ve všech veřejných uzavřených prostorech je povinné používat roušku. To se týká dopravní prostředků, obchodů, restaurací, kulturních zařízení, státních institucí atd.
Více informací o epidemii COVID-19 na Slovensku.
Koronavirus v Chorvatsku
V Chorvatsku se díky vládním omezením povedlo výrazně omezit šíření koronaviru. Občané původně nesměli opouštět obec svého bydliště bez povolenky a veřejné instituce byly uzavřeny. Otevření hranic pro turisty proběhlo 9. května a ti, kteří sem přicestují ze zemí EU, nemusí procházet 14denní karanténou. Pro vstup do země není potřebné procházet testováním na koronavirus.
Občané České republiky a dalších vybraných států EU, ve kterých panuje uspokojivá situace ohledně šíření COVID 19, nemusí při vstupu na území Chorvatské republiky nadále prokazovat důvod cesty (osobní, obchodní, atd…).
Více informací o epidemii COVID-19 v Chorvatsku.
Koronavirus ve Španělsku
Situace ve Španělsku byla jednou z nejhorších v celé Evropě. Počet nakažených přesáhl 240 000 osob a vládní restrikce jsou stále velmi striktní – uzavřené hranice, školy, obchody, restaurace a omezení volného pohybu osob.
Od 24. srpna 2020 je ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy novým koronavirem vyřazeno Španělsko. Při cestě ze Španělska tak bude povinné nechat se otestovat na COVID-19, nebo nastoupit do karantény. Výjimku z tohoto opatření budou mít ti, kteří do ČR přicestují z Kanárských ostrovů, či osoby, které ve Španělsku pobývaly dobu kratší než 12 hodin, a děti mladší pěti let.
Koronavirus v Rakousku
Nákaza se v Rakousku rozšířila z lyžařského střediska po celém území a pak i přes hranice do dalších států. Od poloviny května však opět fungují hraniční přechody s ČR, Slovenskem, Německem, Lichtenštejnskem, Švycarskem a Maďarskem. Pokud vyrazíte na cestu do Rakouska, nebudete už muset podstoupit testy ani karanténu.
Koronavirus v Německu
Onemocnění COVID-19 úřady zaregistrovaly ve všech spolkových zemích Německa. Vysoký počet nakažených hlásily zejména regiony na jihu a západě státu. Hranice Německa by se pro turisty podle předpokladů měly otevřít v polovině června, do té doby můžete do Německa jen kvůli závažným důvodům nebo zaměstnání. Spolkové země postupně opět povolují fungování restaurací, hotelů a zábavních areálů. Na otevřených hraničních přechodech s Německem probíhají jen namátkové kontroly. Pokud po návratu nechcete absolvovat dvoutýdenní karanténu, musíte předložit maximálně 4 dny starý negativní test na COVID-19.
Aktuální mapa rozšíření koronaviru
Zdroj: https://gisanddata.maps.arcgis.com